Tesla Şirketinin Ticari Sırları Çalındı!

Tesla Şirketinin Ticari Sırları Çalındı!

Tesla Şirketinin Ticari Sırları Çalındı!

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla şirketi elektrikli otomobil üretimi alanında adeta çığır açtı. Sektörde birçok yeniliğe imza atan şirket, geliştirdiği projeler ile sürekli gündem olmayı başarıyor. Bu kadar büyük ve başarılı olması nedeni ile de içinde şirkete özel bazı sırlar barındırıyor. Aslında bu durum tüm şirketler için geçerlidir. Her şirketin rakiplerinin eline geçmesini istemediği özel bilgiler mevcuttur. Tesla’da geçtiğimiz günlerde beklenmeyen bir olay yaşandı.

Hassas bilgilerin ve ticari sırların çalınması girişimleri. büyük şirketlerin sık sık karşılaştığı durumlardan biridir. Elektrikli otomobil sektöründe liderliği elinden bırakmayan Tesla da sık sık bu tür durumlarla karşı karşıya kalıyor. Yaşanan son vaka da bir bakıma oldukça komik diyebiliriz çünkü iddialara göre bir Tesla personeli, henüz şirkete adımını attığı ilk hafta özel dosyaları kendi Dropbox’ına aktarmaya başlamış bile.

Alex Khatilov adında ki yazılım mühendisi, Tesla şirketinde 28 Aralık 2020’de işe alınmış. Sonraki üç gün de ise şirketin ticari sırlarının yer aldığı yaklaşık 26 bin dosyayı deyim yerindeyse çalmaya başlamış. Tesla şirketinin sözleşmesini ihlal etmek ve şirketin gizli ticari bilgilerini çalmakla suçladığı Khatilov, yayınlanan raporlarda değinilen iddiaları reddediyor. Tesla şirketi  ise verdiği şikayet dilekçesinde Khatilov’u Tesla şirketinin geliştirilmesi seneler süren binlerce ticari sırrını küstahça çalmakla suçluyor. Bu durum ortaya çıkar çıkmaz ise yazılım mühendisi Alex  Khalitov’un işine son verildi. Alex  Khalitov denetleyicilerin dosya aktarımına dair bilgileri ortaya çıkarmasının ardından dosyaları unuttuğu yönünde ifadelerde bulunmuş.

Büyük şirketler bu tür durumlarla ne yazık ki karşılaşabiliyor. Tesla yetkililerinin durumu erken fark etmesi binlerce sırrın açığa çıkmasını engelledi. Eski çalışanı olan yazılım mühendisi hakkında ise dava açıldı. İlerleyen günlerde neler olacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Dilerseniz ”2021’de İnternetten En Çok Satılan Ürünler Açıklandı!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir