MSN ”Ne Dinliyorum?” Özelliği Twitter’a Geldi

MSN ”Ne Dinliyorum?” Özelliği Twitter’a Geldi

MSN ”Ne Dinliyorum?” Özelliği Twitter’a Geldi

Herkesin bildiği gibi 2000’li yılların başında MSN çılgınlığı tüm Türkiye’yi sarmıştı. Bir Türk geliştirici bu nostaljiyi Twitter’a uyarladı. MSN’nin en büyük özelliklerinden biri olan ”Ne dinliyorum?” özelliğini artık Twitter’da kullanmak mümkün. Artık çevrimiçi müzik servisi Spotify’da dinlediğiniz müzikleri Twitter bionuzda paylaşabileceksiniz. Dinlediğiniz şarkıları başkalarının görebileceği şekilde paylaşmanız artık çok kolay.

”Ne dinliyorum?” özelliğini kullandığınızda Spotify’da dinlediğiniz müziklerin adı da Twitter bionuzda çıkıyor. Bu özellik twitterın kendi bünyesinde bulunmuyor. Bir uygulama yardımı ile yapılıyor. Uygulama GitHub platformu üzerinden indirilerek kullanılabiliyor. Bu şekilde dinlenen müzikleri karşımızdaki insanlara rahatlıkla gösterebiliyoruz. Burada uyguladığınız adımlarda Twitter ve Spotify’da ki hesaplarımızın erişimine belirli bir düzeyde izin vermiş olmaktayız. Bu adımları uygularken buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Öncelikle GitHub sayfasına gidip dosyaları indirin. İndirdiğimiz dosya da yer alan index.php içine Twitter ve Spotify API bilgilerinizi girin. Daha sonra da index.php için zamanlanmış görev kurmanız gerekiyor.

Bu uygulamanın adına SpoTwitter adı verildi. Uygulama doğru şekilde çalışması için PHP modülüne ihtiyaç duymaktadır. Kullandığı kütüphaneler içinde ise TwitterOAuth ve Spotify Web API bulunuyor. Özellik ayrıca MIT lisansı altında sunuluyor. Türk geliştirici Muhammet Mert POLAT’ın geliştirdiği özellik böylece -herkes tarafından kullanılabilir hale geldi. Bu şekilde seneler sonra bir kez daha şarkılar üzerinden insanlara mesaj göndermek mümkün oluyor.

Aslına bakacak olursak MSN döneminde ve sosyal medyanın başlangıç zamanlarında bulunan bu özellik, özellikle genç kesim arasında oldukça popülerdi. Hatta o dönemlerde bu özellik kullanılarak birine göndermeler yapılırken, özellikte belirtilen şarkının sesi kısılıp başka şarkılar da dinlenirdi. Sosyal medya platformları yavaş yavaş başladığı noktaya geri dönüyor. Artık sosyal medya için nostalji dönemi de geri geliyor diyebiliriz. Hal böyle olunca eski özellikler de yeniden canlanıyor. Belki de gelecek zamanda bu özellikleri doğrudan uygulamaların içinden kullanma şansımız da mümkün olacaktır.

Dilerseniz ”Teknoloji Devi Xiaomi’den ABD’ye Dava!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir