2020’de İkinci El Araç Satışları Rekor Kırdı!

2020’de İkinci El Araç Satışları Rekor Kırdı!

2020’de İkinci El Araç Satışları Rekor Kırdı!

İstatistikler Yüksek

2019 başından beri yakamızı bırakmayan korona virüs salgını küresel çapta bir etki yarattı. Her sektör gibi otomotiv sektörü de bu salgından büyük ölçüde etkilendi. Hal böyle olunca otomobil üretiminde duraksamalar yaşanmaya başladı. Bu da 2.el araçların fiyatlarında gözle görülür artışlara neden oldu.

2.El araçların 2018-2019 fiyatlarına göre kıyaslayacak olursak şuan 2 kat bir değer kazandı diyebiliriz. 2020 senesinde insanlar konutlardan çok araçlara yatırım yaptı. Değer artışının bariz bir şekilde gerçekleşeceği belliydi. Bu nedenle birçok araç sahibi 2.el araç satışlarından karlı bir şekilde çıktı.

Aynı durumun 2021 yılında da süreceği tahmin ediliyor. An itibari ile 2.el otomobiller sıfır fiyatını aştı desek yeridir. Ancak bu durum alımları engellemiyor. Marka ve model fark etmeksizin tüm araçlar bu artıştan etkilendi. Bu yüzden tüketiciler bir nevi çaresiz kalıyor demek mümkün.

Adalet Bakanlığı tarafından aktarılan verilerde, 2020 yılında noterle ilgili gerçekleştirilen işlemlerin sayıları açıklandı. Bu işlemlere ikinci el araç satışına da değinildi. Bakanlığın açıkladığı verilere göre ülkemizde 2020 senesinde tam 9 milyon ikinci el araç satışı gerçekleştirildi.

2020 senesinde Türkiye’de ikinci el araç piyasası ne yazık ki pek de iç açıcı gözükmüyordu. Korona virüs salgını nedeni ile araç üretimi durdurulmuş, bu sebeple de ikinci el araçların fiyatları normalden çok daha pahalı hale gelmeye başlamıştı. Piyasa kötü söylentileri dönerken MASFED Genel Başkanı, ikinci el otomobil piyasasında geçen yıla göre %18,9’luk bir yükseliş yaşandığını açıklamıştı.

Adalet Bakanlığı tarafından aktarılan veriler de bu açıklamanın doğruluğunu kanıtlar nitelikte oldu. Aktarılan bilgilere göre noter ile yapılan işlemler göz önünde bulundurulduğunda, 2020 senesinde 9 milyon ikinci el aracın el değiştirdiği söylendi.

Dilerseniz ”Apple’ın Üzerinde Çalıştığı 5 Gizli Proje” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir