2020’de Yüz Binlerce Hacker Saldırısı Gerçekleşti

2020’de Yüz Binlerce Hacker Saldırısı Gerçekleşti

2020’de Yüz Binlerce Hacker Saldırısı Gerçekleşti

Siber Zorbalar Boş Durmadı

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2020 senesinde ülkemize yönelik 100 binden fazla siber saldırı girişimi olduğunu bildirdi. Bu saldırı girişimlerinin bir kısmı önlenirken bir kısmıysa saldırı haline geldi. Bakan yaptığı açıklama da 2018 yılında 75 bin, 2019 yılındaysa 150 bin saldırı girişiminin gerçekleştiğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, bazı açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklama da siber güvenlik konusuna da değinen Bakan Karaismailoğlu, 2020 yılının başından beri ülkemize yönelik 100 binden fazla siber saldırı girişimi olduğunu belirtti. Bu girişimlerin bir bölümü önlenirken, bazıları ise siber saldırı haline geldi.

İletişim Platformu’nden yayınlanan COVID-19 virüsü istihbarat raporuyla ilgili de açıklamalar yapan Karaismailoğlu, pandemi boyunca 42 adet kötü amaçlı yazılım araştırması, 569 adet de kötü amaçlı sistem bilgisinin paylaşıldığını ifade etti. Bakan tarafından yapılan bilgilendirmelere göre bu süreçte, 815 adet zararlı dropper ile komuta kontrol merkezi önlendi.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’nin geçtiğimiz senelerdeki siber saldırı istatistiklerini de belirtti. Yapılan açıklamalarda, 2018 senesinde 73 bin zararlı saldırı girişimi olduğu, bu saldırıların 2019 senesinde 150 bine yükseldiği ifade edildi. 2020 senesi için açıklanan 100 bini aşkın siber saldırı girişimi, bilgisayar hackerlarının Türkiye’yi hedef alma ihtimallerinin yükseldiğinin bir göstergesi.

Ülkemizin siber güvenliğini kontrol altına almak adına yerli ve milli çözümler üretmeye çalışıldığını ifade eden Karaismailoğlu, tamamen yerli imkanlarla üretilen Kasırga, Avcı ve Azad gibi sistemlerin iyi iş çıkardığını, bu uygulamalar ile Türkiye’nin Global Siber Güvenlik Endeksi’nde 23 basamak yükseldiğini belirtti. Endeksin mevcut verilerini de belirten Karaismailoğlu, Türkiye’nin dünya genelinde 20.sırada, Avrupa’da ise 11. sırada yer aldığını söyledi.


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir