38 Eyaletten Google’a Tekelcilik Davası

38 Eyaletten Google’a Tekelcilik Davası

38 Eyaletten Google’a Tekelcilik Davası

Başı Dertte!

Amerika’nın 38 eyelatinden teknoloji devi Google hakkında tekelcilik davası açıldı.

Her gün yüz milyonlarca aramanın yapıldığı teknoloji devi Google bilgisayarlarımızın, telefonlarımızın ve tabletlerimizin vaz geçilmezi haline geldi. Her geçen gün büyüyen şirket dijital hizmet alanında tek el olarak hizmet veriyor.

Rakipleri ile arasında büyük fark açan Google’ın son zamanlarda başı dertten kurtulmuyor. ABD’de 38 eyalet tarafından hakkında tekelcilik davası açılan şirketi zor günler bekliyor desek yeridir.

Amerika’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google hakkında 1 değil 2 değil tam 3 tane dava açıldı. Yabancı basından aktarılan bilgilere göre açılan davalar Google’ın sunmuş olduğu arama hizmetlerini kapsıyor.

Peki bu davaların sebebi ne? Davaların sebebi olarak Google’ın arama sonuçlarında kendi hizmetlerini ön plana çıkarması gösterildi. Bu şekilde rakiplerine zarar verdiği ileri sürüldü.

Ortaya atılan iddialara göre Google asistan sisteminin de varsayılan arama motoru olarak Google’ı seçtiği belirtildi. 38 eyalet tarafından ortak bir şekilde açılan dava da Google şirketinin tekelleşmeyi hedeflediği belirtildi.

Şirketin rakiplerine zarar verip tamamen ortadan kaldırarak, kullanıcıları kendisini kullanmaya mecbur bırakmak istediği düşünülüyor.

Teknoloji devi Google’dan açılan davalara ve ortaya atılan iddialara karşı cevap gecikmedi. Yapılan açıklamada şirket yetkilileri büyük kurumların incelenmesinin ne kadar önemli bir konu olduğunu bildiklerini söylediler. Dava sürecine katkı sağlamak için hazır olduklarını ve Google’ın amacının asla tekelleşmek olmadığını vurguladılar.

Dava sonucunda eyaletler kazanırsa Google’da yapılan arama sonuçlarının yeniden düzenlenmesi sağlanacak. Bu işleminde kullanıcıların aradıklarını bulması konusunda zorluk çekmesine neden olacak denildi.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir