503 Service Unavailable Hatası Nedir? Çözümü

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Çözümü

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Çözümü

İnternette gezinmekte iken pek çok bireyin karşısına 503 Service Unavailable Hatası çıkmaktadır. Peki, bu hata ile karşılaştığımız zaman sorunu çözme yöntemi nedir?

503 Service Unavailable Hatası

503 Service Unavailable Hatası her bireyin en az bir kere karşılaşmış olduğu hatalardan bir tanesidir. Telefon, tablet veya bilgisayar fark etmeksizin internete bağlı olan her cihazdan bu hatayı alma olasılığı bulunmaktadır. Esasen bu hata, ulaşılmaya çalışılan servisin o anda mevcut olmadığı anlamına gelmektedir.

Şayet internette gezinirken 503 Service Unavailable yazısı ile karşılaşmışsanız bu hatadan kurtulmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda sayfayı yenilemek hata ekranının yok olmasını sağlamaktadır ancak elbette bu yöntem her zaman istenilen sonucu vermemektedir.

Genellikle Windows Hosting sunucularında çok sık karşılaşılan bir hata mesajı olan 503 Service Unavailable pek çok yazılımcı ve yazılım firmasına göre sunucu firması kaynaklıdır. Ancak bahsi geçen hatanın ana nedeni yazılım üzerindeki sonlanmayan isteklerden doğmaktadır. Dolayısıyla Tarayıcı üzerindeki ön bellekleri temizlemek veya farklı bir cihaz üzerinden kontrol etmek gibi işlemler doğru sonuç vermemektedir.

503 Service Unavailable Hatası Çözümü

503 Service Unavailable Hatası çözümüne geçmeden önce ilk olarak bu hatanın tam olarak ne kaynaklı olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Hata, bir yazılım hatası olabileceği gibi RAM ve CPU yetersizliği, aşırı kaynak tüketimi, saldırı almak veya yüklü bir istek almak, band limitinin dışına çıkılması ve bunun gibi pek çok sebepten kaynaklı olabilir.

503 Service Unavailable Hatası çözümü de yine hata kaynakları kadar çeşitlidir. IIS uygulama havuzunun aktif olma durumunu kontrol etmek, ram ve cpu kullanım miktarlarının takibi, I/O yapılıp yapılmadığı, Request’lerin sonlandırma kontrolü, yazılım üzerindeki error log’ların kontrol edilmesi ve giderilmesi ve bunun gibi pek çok çözümü bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak anasayfa ya da içerik listeleme sayfalarında az link bulundurmak, fazla ve lüzumsuz eklenti yüklememek, hızlı ve esnek temalar kullanmak, içeriklerdeki resimlerin düşük boyutlu olmasına dikkat etmek, Firebug web geliştirme aracını kullanmak ve bunun gibi daha basit yöntemler 503 Service Unavailable Hatası çözümü noktasında kullanıcılara yardımcı olmaktadır.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir