Alibaba’nın Kurucusu Ortadan Kayboldu

Alibaba’nın Kurucusu Ortadan Kayboldu

Alibaba’nın Kurucusu Ortadan Kayboldu

Jack Ma Sırra Kadem Bastı

Çin’in en ünlü e-ticaret sitesi olan Alibaba’nın kurucu Jack Ma yaklaşık 2 aydır ortalarda yok. Jack Ma en son bir Tv şovunun juri üyesi olacaktır. Kurucu ne yazık ki o bölümü de kaçırdı. Jack Ma’nın ortadan kaybolması sosyal medya da tartışma konusu oldu. Bunun sebebi olarak Pekin’in şirkete yönelik kısıtlamaları gösteriliyor.

Dünya’nın hemen hemen her bölgesinde hizmet veren şirketin kurucusu, 2020 Ekim ayından bu güne dek kamuoyuna görünmedi. Tecrübeli kurucu en son Şanghay’da katıldığı bir forumda Çin hükümetinin denetleme sistemini eleştirmişti. Bu da yetkililerle ters düşmesine neden oldu.

Çin’in en zengin adamlarından biri olan Jack Ma piyasa düzenleme kurumlarının yenilikleri kısıtladığını ve büyümeyi hızlandırmak için mutlaka reform yapılması gerektiğini belirtmişti.

Sonuç olarak Alibaba şirketinin iştiraki olan ve dünyanın en değerli mali teknoloji şirketlerinden biri olarak görülen Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzı ertelenmişti. Ant Group’un küresel çapta en büyük halka arz işlemi olması bekleniyordu.

Financial Times’ın Cuma günü yaptığı paylaşımda, ‘’Afrika’nın İş Kahramanları’’ isimli girişimciler için düzenlenen TV şovunun Kasım ayındaki son bölümünde Jack Ma’nın yapması beklenen jüri üyeliğinin bir başka Alibaba yöneticisine verildiği söylenmişti.

Alibaba’nın sözcülerinden biri de bugün Reuters haber kanalına yaptığı açıklamada, jüri değişikliğinin Jack Ma’nın programındaki bir değişiklikten kaynaklandığını söylemekle yetinmişti.

Jack Ma’nın ortadan kaybolmasıyla ilgili paylaşımlar, Çin’de yasaklı olan sosyal medya sitesi Twitter’da spekülasyonu arttırdı. Fakat hassas konulara sansür uygulanan Çin’de sosyal medyada önemli konular arasında bulunmadı.

Çinli mali denetim görevlileri, Ekim ayında yaptığı konuşmalardan bu güne dek, Jack Ma’nın ticari işlemlerine yoğunlaşmış durumda. Yetkililerin attığı adımlar arasında Alibaba’ya karşı bir anti-tröst incelemesi başlatmak ve Ant Grubu’nun kredi verme ve sermaye gereksinimlerini karşılamak amacı ile ayrı bir holding şirketi kurması dahil diğer tüketici işlerinin düzenlenmesi emri de bulunuyor.


4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir