Amerika, Xiaomi’yi de Kara Listeye Ekledi

Amerika, Xiaomi’yi de Kara Listeye Ekledi

Amerika, Xiaomi’yi de Kara Listeye Ekledi

ABD’ye Giriş Engellenecek

Bildiğiniz gibi ABD daha önce Huawei ile anlaşmazlık yaşamış ve kara listeye eklemişti. Android ve iOS işletim sistemlerini kullanamayan Huawei, kendi işletim sistemi ile piyasaya çıkmıştı. Şimdi de sıra Xiaomi’ye geldi. ABD’nin kara listesinde bulunan 10 şirket arasına Xiaomi’de katıldı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Apple şirketine tıpkı Huawei gibi güçlü bir rakip olarak görülüyor, çıkarmış olduğu yeni akıllı telefon ve tabletlerle birlikte Amerika’da geniş bir kullanıcı kitlesi yaratmayı başardı diyebiliriz. ABD tarafından yeni alınan kararla beraber Pekin merkezli dev teknoloji şirketinin üretmiş olduğu dizüstü bilgisayar, akıllı tablet-telefon, scooter ve kulaklık gibi birçok cihazın Amerika’ya girişi engellenecek.

Bildiğiniz gibi Amerika Başkanı Donald Trump, Çin merkezli dev teknoloji markası Huawei’nin Çin ordusu ile bağlantılı olduğunu dile getirmiş, koymuş olduğu ambargo ile şirketin Android lisansını kaybetmesine neden olmuştu. Aynı kara listeye Xiaomi markası da eklendi fakat uygulanan ambargonun Huawei kadar sert  bir şekilde olmayacağı, markanın Android lisansını elinde bulunduracağı söyleniyor.

Son dönemlerde dünya genelinde gittikçe popülerleşen Xiaomi, International Data Corporation’un paylaştığı verilere göre üçüncü çeyreğinde Apple şirketinin satışlarının önüne geçebilecek duruma geldi. ABD tarafından bu kadar etkili bir şirkete gelen ambargonun sonrasında, Xiaomi markası henüz bir açıklama yapmadı.

ABD’nin kara listesine, Xiaomi markası ile birlikte 10 marka daha katıldı. Bu şirketlerin içinde Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc., Gowin Semiconductor Corp, Luokong Technology Corp ve Global Tone Communication Technology Co. gibi küçük firmalarda bulunuyor.

Alınan ambargo kararları ile birlikte ABD’de yasaklanan markalara yatırım yapan kullanıcıların, ellerindeki varlıkları Kasım 2021 tarihine kadar çıkarmaları gerekiyor. Yatırımcılar, hisselerde yaşanacak ani düşüşlerin geçici olacağını ve Donald Trump yönetiminin değişmesi ile beraber bu sınırlamaların kalkacağını ifade ediyor.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir