Apple’da Patlak Veren Şarj Sorununun Nedeni Belli Oldu

Apple’da Patlak Veren Şarj Sorununun Nedeni Belli Oldu

Apple’da Patlak Veren Şarj Sorununun Nedeni  Belli Oldu

Birçok Şikayet Gelmişti

Apple akıllı cihazlara sıkça yaşanan şarj sorunu patlak vermişti

Apple cihazlara yeni gelen güncelleme de birçok hatanın giderildiği ve bazı iyileştirmelerin yapıldığı belirtilmişti. Ancak daha sonra kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda şarj konusunda problem yaşandığı saptandı. Konu hakkında ise Apple şirketinde her hangi bir açıklama duyamadık.

Apple şirketinin USB-C şarj cihazlarının hangi aletleri şarj edip hangilerini edemediğiyle ilgili birçok tüketicinin kafasında soru işaretleri oluştu. Örneğin; 9to5Mac’te bulunan bir habere göre 29 W’lık şarj aleti, sadece 15 W güç çekebilmesine rağmen MagSafe Duo’yu maalesef şarj edemiyor.

Bir diğer örnek de geçtiğimiz yıl çıkan iPhone 11 ile beraber gelen şarj aletinde görülüyor. Apple şirketinin iPhone 11 ile beraber gelen 18 W’lık şarj aleti, ilk zamanlarda HomePod mini’yi şarj edemiyordu. Apple, bu sorunu geçtiğimiz hafta yayınladığı bir yazılım güncellemesiyle çözüme kavuşturdu.

Apple markasının şarj aletlerinde yaşanan bu problemin sebeplerinden bir tanesi, USB-C Power Deliverey (USB-C PD) olarak bildiğimiz protokolün desteklenip desteklenmemesinde yatıyor. Mesela 29 W’lık şarj cihazı, USB-C PD 2.0 ya da USB-C PD 3.0 cihazlarını desteklemiyordu. Yani, cihazın çekebildiği gücü verse de MagSafe Duo’dan gelen şarj talebine ne yazık ki cevap veremiyordu.

Aynı durum Apple şirketinin 18 W’lık şarj aleti için de geçerli. Söz konusu iki cihaz, gerekli olan voltaj ve amper alanında uyuşmazlık yaşıyordu. Bu problem , HomePod’un uygun kombinasyonu istemesini sağlayacak yazılım ile çözüldü.

Bunun yanında bir diğer şarj problemi de Apple’ın yaptığı son güncelleme ile ortaya çıkmıştı. Kullanıcıların birçoğu kablosuz şarj da problem yaşadıklarını dile getiriyorlar. Apple son zamanlar da hem kablolu hem de kablosuz şarj cihazlarında büyük problemlerle karşı karşıya diyebiliriz. Şirketten her iki konu hakkında da henüz bir açıklama gelmedi.

 

Dilerseniz ”LG, CES 2021’de Yeni OLED Oyuncu Monitörünü Sergileyecek” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir