Bahçesine Göktaşı Düştü Milyoner Oldu!

Bahçesine Göktaşı Düştü Milyoner Oldu!

Bahçesine Göktaşı Düştü Milyoner Oldu!

4.5 Milyar Yıllık!

Endonezya’da bahçesine milyarlarca yıllık göktaşı düşen adam 1 gecede milyoner oldu.

Güneydoğu Asya’nın ada ülkesi Endonezya’nın Kolang kasabasında ilginç bir olay yaşandı. Bir tabutçu olarak geçimini sürdüren Josua Hutagalung adındaki adamın başına bir gecede milyon dolarlar yağdı. Bahçesine servet düşen 33 yaşındaki Hutagalung, kısa bir süre önce yine bir tabut üzerinde çalışırken bahçesindeki verandaya bir göktaşı düştü. İşte tam da olay burada başladı. Tek parça halinde düşen ve tam 2,1 kilogram ağırlığındaki değerli göktaşı, hafif metalden yapılmış tavanda büyük bir delik açarak, saplandığı toprakta da tam 15 santimetrelik derin bir çukur oluşturdu. Göktaşları zaman zaman yerleşim alanlarına düşebiliyor. Göktaşı meraklıları koleksiyonerlerin sayısı da bir hayli fazla diyebiliriz. Bu taşlar ağırlığına, şekline ve geçmiş süresine göre milyonlarca dolar edebiliyor.

Söz konusu göktaşı ile ilgili açıklamada bulunan Josua Hutagalung, “Ses o kadar fazlaydı ki evin bazı bölgeleri sallanıyordu. İnceledikten sonra evin metal tavanının delindiğini fark ettim. Gerçekten bu cismin birçok insanın göktaşı diye tabir ettiği ve gökyüzünden gelen bir taş olduğunu düşünüyordum. Çünkü birinin bu taşı bilerek atması ya da yukarıdan düşürmesi neredeyse imkansızdı. Birçok kişi meraktan ve taşı görmek için beni ziyaret ettiler” Dedi.

Yaklaşık 4.5 milyar yıllık son derece nadir özellikte CM1/2 karbonlu kondrit olduğu düşünülen taş için gram başına 859 dolar, toplamda ise 1,85 milyon dolar bir değer biçilmiş durumda. Göktaşları için genelde gramına 50 cent ile 5 dolar arasında bir fiyat biçiliyor olsa da bazı nadir özellikteki maddeler içeren göktaşlarının fiyatı gram başına yaklaşık 1000 dolara kadar çıkıyor.

Dilerseniz ”Facebook’dan Yeni Özellik!” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!


9 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir