Botnet Nedir Nasıl Oluşur? Neler Yapabilir?

Botnet Nedir Nasıl Oluşur? Neler Yapabilir?

Botnet Nedir Nasıl Oluşur? Neler Yapabilir?

Botnet Nedir ve Nasıl Oluşur? Neler Yapabilir?

Kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak bilgisayarlara dağıtan daha sonrasında ise bu yazılımları kullanan ya da yükleyenlere çeşitli görevler verilmesini sağlayan saldırı amaçlı saldırılar Botnet olarak adlandırılmaktadır.

Hacker olan kişilerin en önemli hedeflerinden bir tanesi de kullanıcıların bilgisayarları için bot kullanmak, bilgisayarları manipüle etmek ve daha sonrasında bunları başka suçlulara satmaktır. Oluşturulan bu bot ağı ile binlerce bilgisayar manipüle edilip zarar verilmektedir. Virüs bulaştırılan makineler daha sonrasında tek bir merkez tarafından da komuta edilebilmektedirler. Bilgisayarların bu saldırılardan korunabilmesi için anti virüs yazılımlarını kullanmaları gerekmektedir.

Botnet Saldırısından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Botnet saldırılarından kurtulmak için öncelikli olarak iyi bir yazılıma sahip ve devamlı olarak güncellenen anti virüs programı sahibi olunması gerekecektir. Kurulan anti virüs programı sayesinde devamlı olarak virüs taramaları gerçekleştirip, siber saldırı olan Botnet’ ten kurtulmak için çözüm yolları geliştirilmektedir.

Sürekli güncellenen virüslerden kurtulmak oldukça zor bir iştir, bu nedenle alanında en iyisi olan anti virüs programlarını tercih etmek gerekecektir. Bilgisayarın güncel bir şekilde korunuyor olması ve sürekli bakımlarının yapılması bu tür virüslerin önüne geçmek için en mantıklı yöntemlerdir. Ancak yine de bilgisayardan film izlerken ya da oyun indirirken bu tür virüslerin bulaşmaması için dikkatli olunmalıdır.

Botnet Ne Yapabilir? Nelere Sebep Olur?

Bilgi hırsızlığı ve casusluk gibi suçların işlenmesinde, tek bir merkezden milyonlarca cihazın kontrol edildiği Botnet sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tip saldırılarda, kullanıcıların çok büyük zararlar görmeleri muhtemel bir olaydır. Bu sebepten dolayı Botnet gibi bir virüsten kurtulmak için pek çok yöntemin denenmesi gerekmektedir.

Anti Virüs Yazılımları Botnet Korumasında Etkili Midir?

Botnet saldırıları sonucunda pek çok kullanıcı kalıcı zararlar alabilmektedirler. Bu tarz olayların gerçekleşmemesi için öncelikli olarak, virüs koruma alanında etkisini kanıtlamış olan anti virüs programlarından faydalanmak gerekecektir. Pek çok insan Botnet korumasında anti virüs yazılımlarının etkilerini merak etmektedirler. Kapsamlı Botnet koruması sağlamak isteyen kullanıcılar, güncel anti virüs yazılımları ile etkili sonuçlar elde etme fırsatı bulmaktadırlar.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir