BruteForce Saldırılarına Karşı Dikkat

BruteForce Saldırılarına Karşı Dikkat

BruteForce Saldırılarına Karşı Dikkat

BruteForce Saldırılarına Karşı Dikkat 

Kişi ve devletlerinin bilgilerini ele geçirmeye siber korsancılık denir. Bu siber korsanların geliştirdiği BruteForce saldırılarına ise dikkat etmeliyiz.

Brute Force saldırıları son zamanlarda baya tehlikeli olmaya başladı. Bugün hayatımızda tehdit oluşturan siber korsancılık her geçen gün daha da artmaktadır. Bu siber korsanların geliştirdiği ve daha çok bazı devletlerin bünyesinde işlem yapan sitelerin, büyük firmalara ait sitelerin ve satış ve e-ticaret sitelerine yapılan saldırılara Brute Force yani kaba saldırı denilmektedir. Bazı siber korsanların geliştirdiği bu taktikle bazı kullanıcıların bilgilerine erişmek için bazı açıklar arıyor ardından bazı karmaşık kombinasyonlar ve kriptorofig şifreleme yöntemleriyle bu kullanıcıların bilgilerine erişiyor böylelikle siteye giriş yapan kullanıcıların bilgilerine erişerek o siteyi kolay bir şekilde ele geçirebiliyor.

Brute Force saldırısı sadece bir siteyi ele geçirmek için kullanılmayıp bazı e-ticaret sitelerine adı duyulur saldırlar düzenleyerek o sitelerden alışveriş yapan kişilerin ad- soyad- kimlik no- banka kartı gibi bilgilerine erişerek bu bilgileri başka kişilere satma yoluna da gidebiliyorlar. Bu nedenle bu saldırı düzenlendiği vakit e-ticaret sitesinin güvenilirliğinin düşmesine ve batmasına yol açabiliyor. Bu nedenle bir siteden alışveriş yapmadan önce o sitenin daha önce Brute Force saldırısına maruz kalmadığını bilmekte fayda var. Çünkü kötü niyetli sanal korsanların sayısı her geçen gün artmakta ve internet kullanıcılarını tehdit etmekte.

Brute Force mantığına baktığımızda öncelikle site yetkilisinin bilgilerini zararlı yazılımlar ve linklerle ele geçirip siteye giriş yapıyor ardından kişiye ait bilgilere kolay bir şekilde erişerek ihtiyacı olanları alabiliyor. Bunun yapması sadece zararlı yazılımlarla kalmayıp çeşitli harf ve rakam kombinasyonlarıyla da olabilir. Bilgileri ele geçirecek gibi çok basit düzeyde bir şifre belirlemiş kişinin şifrelerini tahmin ederek o kişinin bilgilerine kolay yoldan erişebilmektedir. Bu nedenle şifre koyarken “1234” gibi veya “a1b2c3” gibi basit çözümlenebilecek kombinasyonlara sahip şifreler koymamakta fayda var.

Günümüzde alt yapısı yetersiz birçok devlet sitesinin, özellikle devlet destekli hack grupları tarafından kolay bir şekilde ele geçirildiğini bilmekteyiz. Bu nedenle büyük devletler bu tür Brute Force saldırılarına karşı önlem almakta ve güvenlik duvarlarını daha geliştirmektediler.


7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir