Cep Telefonlarının Günümüz Teknolojisinde Kullanımı

Cep Telefonlarının Günümüz Teknolojisinde Kullanımı

Cep Telefonlarının Günümüz Teknolojisinde Kullanımı

Hayatımızdaki Yeri

Cep telefonları günümüzde oldukça büyük bir öneme sahip olup her birey için neredeyse vazgeçilmez hale gelebilmeyi başarmıştır.

Küreselleşen dünya ile birlikte bireyler, cep telefonları, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik ürünler aracılığıyla tüm gelişmelerden anında haberdar olabilmektedirler. Evrilen yaşam koşulları içerisinde insanlar kendilerini daha çok göstermek, ispat etmek gereksiniminde bulunmuş ve bunun doğal bir sonucu olarak cep telefonu aracılığıyla kullanabilecekleri yeni sosyal medya hesapları geliştirmişlerdir.

Sosyalleşmenin cep telefonu uygulamalarına yüklendiği şu yaşam koşullarında, eski geleneklere olan bağlılıklar yok olmakta, yerini internet dünyasına bırakmaktadır. İnsanlar gelişen küresel dünya ile birlikte büyük değişimlere uğramış ve bu değişim ve evrim belki de en çok cep telefonlarıyla yansımıştır. Cep telefonları, genel itibarıyla iletişimi sağlamakta olup, gelişen teknolojiyle beraber icat edilen akıllı telefonlar sayesinde oldukça geniş kullanım alanı ile karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde cep telefonları alarm kurmak, mesajlaşmak, görüntülü sohbet başlatmak, sosyal medya hesabına erişebilmek, arama motorlarında araştırmalarda bulunmak, müzik dinlemek, fotoğraf çekinmek, gelişmiş haritalarla konum belirlemek, e- postaları yürütmek, telefon açmak ve daha birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Cep telefonları, her şeyin ötesinde sosyalleşmenin ve gelişmenin ilk adımı olarak nitelendirilmekte ve bağımlılık yaratmadığı sürece farklı model ve fiyatlarla her kesimin beğenisine sunulmaktadır.

Telefon, hepimizin bildiği üzere Graham Bell tarafından keşfedilmiş ve ardından tüm dünyaya yayılmıştır. Sabit bir yere elektrik kabloları ile bağlı halde bulunan telefonlar, daha sonraki süreçlerde taşıma alanında bir takım zorluklar yaratmış ve daha modern ve taşınır olan cep telefonu icat edilmiştir. İlk zamanlarda yalnızca erişimin sağlanamadığı kişilerle iletişime geçebilmek amacıyla kullanılmış, daha sonraki zamanlarda ise küreselleşmenin ve gelişmenin etkisi ile çok farklı boyutlara taşınmıştır. Günümüzün cep telefonu anlayışı tamamen evrilmiş, yapılan araştırmalar neticesinde % 18 oranında cep telefonları fotoğraf çekinmek amacıyla kullanılmış, % 2 oranında alarm kurmak amacıyla, % 80 oranında ise sosyal medya hesaplarına giriş yapmak gibi alanlarda kullanılmıştır.


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir