Çinli Bilim İnsanları Işık Temelli Kuantum Bilgisayarını Tasarladı

Çinli Bilim İnsanları Işık Temelli Kuantum Bilgisayarını Tasarladı

Çinli Bilim İnsanları Işık Temelli Kuantum Bilgisayarını Tasarladı

Dünyada Bir İlk

Çinli bilim adamları, dünyada ilk defa ışık temelli kuantum bilgisayarı tasarladıklarını açıkladı. Geliştirilen bu kuantum bilgisayar, standart süper bilgisayarlara göre sorunları çok daha hızlı çözebiliyor. Ünlü Science dergisinde paylaşılan makaleye göre Jiuzhang ismi verilen bu kuantum bilgisayar, “kuantum hesaplamanın artılarını” oldukça güvenli bir şekilde gösterebiliyor. Bildiğiniz gibi kuantum bilgisayar, geleneksel bilgisayarlarda çalıştırılması olanaksız olan simülasyonları rahatlıkla yerine getirebiliyor. Bu sayede malzeme bilimi, yapay zekâ sistemleri ve tıpta çığır açabilecek icatlara öncü oluyor.

İsmini antik Çin’de matematiksel bir içerikden alan Jiuzhang, ‘Gaussian boson sampling’ (Gauss bozon örneklemesi) ismi verilen bir işlemi 200 saniye gibi oldukça kısa bir sürede hesaplamayı başardı. Gadget Snow’da yer alan bilgiye göre aynı işlemin hesaplaması dünyanın en hızlı standart süper bilgisayarı Fugaku’da 600 milyon yıl civarında sürüyor.

Jiuzhang kuantum bilgisayarı, Google’ın 53 qubit kuantum bilgisayarının geçtiğimiz yıl ki rekorundan sonra hemen ikinci sırada yer alıyor. Google şirketi, bu hesaplamada süper iletken materyal kullanmıştı. Jiuzhang kuantum bilgisayar ise hesaplama için 76 fotonu manipüle ettiği yeni bir metottan destek aldı. Bunun yanında Jiuzhang, fotonlu kuantum hesaplamanın da uygulanabilir olacağının bir kanıtı olmuş oldu.

Çin, özellikle son senelerde kuantum teknolojisine oldukça ciddi yatırımlar yapıyor. Asya devinin Quantum Experiments at Space Scale (QUESS) adı ile bilinen uydusu, kuantum iletişim için ilk uzay temelli deneme platformu olmuştu. Çalışmalarda yer alan yetkililer, kuantum uydunun “hacklenemez” bir iletişim sunduğunu iddia etti..


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir