Clubhouse Geleceğin Sosyal Medya Platformu Olabilir Mi?

Clubhouse Geleceğin Sosyal Medya Platformu Olabilir Mi?

Clubhouse Geleceğin Sosyal Medya Platformu Olabilir Mi?

2021 senesinde yep yeni bir sosyal medya platformu gündeme oturdu. Clubhouse platformu Nisan 2020 tarihinde kullanıma açıldı. Ancak Türkiye’de 2021 yılında adını duyurmaya başladı. O kadar fazla ön plana çıkmaya başladı ki insanlar daha platformu tanımadan rahatsız olmaya başladı. Şimdi Clubhouse’un ne olduğuna ve neler içerdiğine değineceğiz.

Clubhouse’un bu kadar fazla ön plana çıkmasının adından sıkça söz ettirmesinin iki önemli nedeni var. Bunlardan birincisi sadece davet kodu ile kullanılıyor olması. İkinci nedeni ise işleyişin sadece sesli sohbet odaları ile oluşması diyebiliriz. Bu iki özellikte kullanıcıların sosyal medya uygulamalarında alışık olduğu bir şey değil. Sosyal medya, kullanıcıların özgür bir şekilde paylaşım yaptığı, yazı ve görseller paylaştığı bir alandır. Clubhouse ise standart platformlarda bulunmayan ve alışık olmadığımız özellikler barındırıyor.

Uygulama, Alpha Exploration Co. şirketi tarafından geliştirildi ve ilk defa 2020 senesinin Nisan ayında yayınlandı. Korona virüs salgını ile birlikte yavaş yavaş ünlenen platformun bugün 2 milyonu aşkın aktif kullanıcısı mevcut. Sadece iOS kullanıcılarının platforma kayıt olan başka kişiler tarafından gönderilen davetiye kodu ile kullanılabilmesine rağmen hızlı bir yükseliş gösterdi.

Clubhouse platformunda yazılar yok ve direkt mesaj özelliği yok. Bunun yanında görseller ve beğenme butonları da yok. Sadece sesli olarak sohbet edilebilen odalar mevcut. Dünyanın herhangi bir bölgesinde bir kullanıcının açtığı sohbet odasında, tek ortak noktaları bazen sadece orada olmak olan kişiler sohbet ediyorlar. Uygulamanın odalarında konuşulan konular ise oldukça farklı; makyaj sırları, geleceğin teknolojisi, Mars yolculuğu, aldatma hikayeleri, Amerika seçimleri, çiftleri zorlayan ilişkiler ve daha birçoğu. Fakat en çok konuşulan konulardan biri de bizzat Clubhouse’un kendisi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü üyeler bile bu yeni, alışılmadık sistemin ne olduğundan emin değiller.

Dilerseniz ”SD Kartta Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir