Covid-19 Sürecinde İnsansı Robotlara Olan İlgi Arttı

Covid-19 Sürecinde İnsansı Robotlara Olan İlgi Arttı

Covid-19 Sürecinde İnsansı Robotlara Olan İlgi Arttı

Korona virüs salgınına karşı kullanılmak için insansı robot Sophia ‘a ek olarak gelişmiş 4 model daha seri bir halde üretiliyor. Her modelden büyük oranda üretilmeye başlandığı bu insansı robotlar sadece korona virüs salgınına karşı kullanılmayacak bunun yanında perakende sektöründe ve hava yolunda da aktif  roller üstlenecek. Önceki zamanlarda Talk Show’lara çıkan, Hollywood filmlerine birçok kez konu olan robot Sophia şimdi de korona virüs salgınını önlemek için hızla geliştiriliyor ve çoğaltılıyor. Hanson Robotics ekibi öncülüğünde geliştirilmiş olan ilk insansı robot Sophia, covid-19 salgını sürecinde büyük roller üstleniyor ve seri üretime geçiliyor.

Hong Kong’a ait bir laboratuvarda konuşma yapan ilk insansı robot Sophia, “Benim gibi son teknoloji ile üretilen robotlar hastalara bakabilecek halde olup en zor durumlarda bile iletişim kurmaya ve insanları teşvik etmeye destek olabilir.” şeklinde konuştu. Robot Sophia ve onun dışında geliştirilen diğer robot türleri hayatımızın her alanına girmeye başlıyor.

Salgın Sürecinde Binlerce Robot Piyasaya Sürülecek

Hong Kong’taki merkez şirket başta Sophia olmak üzere en son teknoloji ile donatılmış dört robot türünü 2021 yılının ilk yarısında piyasaya çıkartacağını belirtti. Belirli bir rakam ile sınırlandırılmamakla beraber binlerce robotun geliştirilmesi planlanıyor. Son teknoloji ile tasarlanan bu robotlar maske takmayan insanları anında tespit ediyor. Çin robot şirketi CloudMinds, korona virüs salgını esnasında bu robotlara görev verecek Sahra hastanesinin kurulmasına kaynaklık etti. 2016 senesi itibariyle üretimine başlanan insansı robot Sophia üretildiği İlk günden bu zamana kadar insanlara benzerliği, jest ve mimikleri ile herkesi hem şaşırtmış hem de bir hayli korkutmuştu. Üretiminden kısa bir zaman sonra Suudi Arabistan vatandaşı olan Sophia kahverengi gözlere ve uzun kirpiklere sahip olup tüm dikkatleri üzerine çekti. Her türlü duygusunu dile getiren ve bunları jest ve mimikleriyle yapan robot Sophia, pandemi sürecinde en büyük destekçimiz olacak gibi görünüyor.

Dilerseniz ”Freelancerlar İçin Yerli ve Yabancı Platformlar” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir