Dark Web’de Covid-19 Aşıları Tespit Edildi!

Dark Web’de Covid-19 Aşıları Tespit Edildi!

Dark Web’de Covid-19 Aşıları Tespit Edildi!

Pfizer şirketinin COVID-19 Aşısı belirtilen Aşılar, Dark Web dolandırıcılık sitelerinde fahiş fiyatlarla satışa çıkarılıyor.

Dünyanın covid-19 salgınına karşı en büyük ümitlerinden bir tanesi olan Pfizer/BioNTech aşısı, yeni bir dolandırıcı çete iddiaları ile çalkalanıyor. Dark Web‘de uyuşturucu işi yapanların Pfizer/BioNTech korona virüs aşısının ticaretini yaptığı tespit edildi.

Dünya genelinde 1,5 milyondan fazla hastanın hayatını kaybetmesine sebep olan Covid-19 salgını, dünyanın birçok yerinde tekrar yükselişe geçmiş durumda. Geçtiğimiz 3 Kasım tarihinde küresel çapta 690 binden fazla yeni korona virüs hastası ortaya çıktı. Yine aynı gün de 12 bin 500’den fazla vefat bildirildi.

Salgın, küresel çapta etkisini kötü bir şekilde hissettirmeye devam ediyorken ümit vaat eden çeşitli aşı projeleri de sürdürülüyor. Pfizer/BioNTech ortaklığı ile yapılan aşı ise üzerinde çalışılan aşılar arasından en çok ümit vaat eden çalışmalardan bir tanesi olarak biliniyor. Üstelik insanların korona virüs hastalığına karşı umudu olan bu önemli çalışma, internetin karanlık yüzünde satışa çıktığı iddia ediliyor.

Şu an dünya genelinde pandemi aşısına ihtiyaç duyan yüz binlerce insan bulunuyor. Betanews’ta aktarılan habere göre ise Dark Web‘de bulunan uyuşturucu tüccarları tarafından, Pfizer/BioNTech’in COVID-19 aşısının ticareti yapılıyor. Üstelik burada bu aşının fiyatı 1.350 dolara (10 bin 960 TL) kadar çıkabiliyor.

Pfizer/BioNTech şirketleri tarafından geliştirilen mRNA aşısı, 43 binden fazla hastanın yer aldığı Faz 3 denemelerinde %95 gibi büyük bir başarı göstererek umutların yeşermesini sağladı. Ancak yapılan açıklamalarda bu aşıların -70 derecelik bir soğuklukta korunması gerektiği ve buzdolabında sadece 5 gün durabildiği belirtilmişti. Bundan dolayı Dark Web’de satılan aşıların gerçek aşı olma ihtimali yok diyebiliriz.


7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir