Dünyanın En Zengin 2. Adamı Jeff Bezos Görevini Bırakıyor!

Dünyanın En Zengin 2. Adamı Jeff Bezos Görevini Bırakıyor!

Dünyanın En Zengin 2. Adamı Jeff Bezos Görevini Bırakıyor!

Uzun süredir dünyanın en zengin adamı unvanını elinde bulunduran Jeff Bezos, geçtiğimiz haftalarda bu unvanı SpaceX’in kurucusu Elon Musk’a bırakmış ve 2. sıraya düşmüştü. Ancak her ne olursa olsun bu da muazzam bir başarı diyebiliriz. Dünyanın en zengin 2. adamı Jeff Bezos kurucusu ve CEO’su olduğu ünlü e-ticaret sitesi Amazon’da ki görevi bırakıyor.

Şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Jeff Bezos’un yerine görevi Andy Jassy devralacak. Ünlü ismin görevden ayrılma açıklamasından sonra milyonlarca kişi şaşkınlık geçirdi. 2021 yılının yazında yapılacağı açıklanan görev değişikliğinin nedeni net bir şekilde belirtilmedi. Fakat yeni Amazon CEO’su Andy Jassy, daha önceki zamanlarda şirketin bulut bilişim bölümü AWS’nin yönetiminde yer alıyordu.

1994 senesinde Amazon’u bir kitap satış platformu olarak kuran Bezos, 27 sene içerisinde dünyanın en zengin insanları listesine girmiş ve zirveye oturmuştu. Bu kişisel başarının arkasında ise Amazon’un, hemen hemen her ürünü portföyüne ekleyen bir siteye dönüşmesi ve e-ticaretin temelini atan bir marka olması yatıyor. E-ticaret sektörü dışında Amazon’un ön plana çıktığı bir diğer sektör de bulut bilişim sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

NBC News’in paylaştığı habere göre, görev değişimi açıklamasından sonra Amazon şirketinin hisselerinde olumsuz bir durum görülmedi. Jeff Bezos’un tıpkı eski Microsoft kurucusu Bill Gates gibi şirketin yönetim kurulunda aktif bir şekilde görev alacağı söyleniyor. Amazon’un kuruluşundan 3 sene sonra, 1997 yılında şirkete dahil olan Andy Jassy, 2003 senesinde bulut bilişim sistemi Amazon Web Services’i kurmuştu. Özetle AWS olarak bilinen kuruluş, Amazon’un en kapsamlı yan markalarından biri oldu. Jeff Bezos’un belki de tamamen şirketten ayrılacaktır. İlerleyen zamanlarda hangi kurucunun hangi rollerde yer alacağını hep beraber göreceğiz.

Dilerseniz ”Instagram’da Silinmiş Gönderiler Nasıl Kurtarılır?” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir