Google Chrome Yeni Güncelleme İle Güvenlik Açıklarını Giderdi

Google Chrome Yeni Güncelleme İle Güvenlik Açıklarını Giderdi

Google Chrome Yeni Güncelleme İle Güvenlik Açıklarını Giderdi

Artık herkesin bir akıllı telefonu ya da bilgisayarı bulunuyor. Bu cihazlarımızda internete girmek için en çok kullandığımız tarayıcılardan biri de şüphesiz Google Chrome olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım oranı bu kadar yüksek olunca kötü amaçlı hackerlar için adeta hedef oluyor diyebiliriz. Chrome’un sahibi olan Google şirketi de bu gibi durumlara karşı önlem almakta ve sürekli olarak güncelleme yayınlamaktadır.

Ancak şirketin geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Chrome 88 sürümünde önemli güvenlik açıkları bulundu. Yeni güncelleme ile sıfır gün saldırılarının hedefi olan Chrome, bu olumsuzlukların sonrasında yeni bir güncelleme daha yayınladı. Şirket, güncelleme detaylarını henüz belirtmedi. Teknoloji devi Google tarafından paylaşılan blog yazısında Chrome web tarayıcısının 88.0.4324.150 sürümüne güncellendiği açıklandı. Güncelleme şu an için Windows işletim sistemi kullanıcıları için sunuldu. Ancak önümüzdeki günlerde Linux ve Mac kullanıcıları için de güncelleme yapılacağı söyleniyor.

Google şirketi, aynı blog yazısında CVE-2021-21148 adında ki güvenlik açığının varlığından haberdar olduklarını dile getirdi. Bahsi geçen güvenlik açığı, şirketi güncelleme yayınlamaya zorlayan bir güvenlik açığıydı. Şirket, kullanıcılarının büyük bir bölümü yeni sürüme geçmeden önce güvenlik açığına dair detayları paylaşmayacağını ifade etti. Google her ne kadar dünyada lider konumunda olsa da sunduğu hizmetlerde beklenmeyen hatalar meydana gelebiliyor. Ancak şirket, bu gibi durumlarda çok kısa bir sürede aksiyon alıyor ve telafi ediyor.

Yeni güncellemeye ek olarak Google, “The Great Suspender” adında ki bir uzantıyı Chrome Web Mağazası‘ndan kaldırdı. Bunun yanı sıra uzantı, uzantıyı indiren kişilerin bilgisayarlarından da silindi. Uzantının bilgisayarlardan silinmesi ve mağazadan kaldırılmasının sebebiyse bulunan kötü amaçlı bir yazılım olarak belirtildi. Söz konusu uzantı, Microsoft Edge’in eklenti mağazasından da silinmişti.

Dilerseniz ”Elon Musk Dogecoin’le İlgili Bir Tweet Paylaştı Olanlar Oldu” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir