Google Drive Nedir Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nedir Nasıl Kullanılır?

Google Drive Nedir Nasıl Kullanılır?

Her alanda yaşamımızı kolaylaştırmayı amaçlayan ve bu doğrultuda çeşitli çalışmalar gerçekleştirmekte olan Google, Drive özelliği ile dosyalarımızı saklamamıza da vesile oluyor.

 

Google Drive Nedir?

Google Drive, en basit tanımı ile Google’ın kullanıcılarına sunduğu saklama alanıdır. Google Drive dokümanlarınızı, resimlerinizi, videolarınızı ve daha pek çok dosyayı Google’ın sizin kullanımınıza sunduğu bilgisayarda online olarak saklamanıza yardımcı olmaktadır.  Drive yurt dışında özellikle işletmelerde ve üniversitelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde ise Google Drive yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır.

Depolama alanında ve saklama konusunda sizlere yardımcı olan Drive’a yüklediğiniz MS Word, MS Excell gibi dosyaların içerisinde yer alan bilgilerde değişiklik yapmak da çok kolaydır. Bunun için sadece Google Documents seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır. Tüm bu avantajlardan faydalanmanız için Google üzerinden bir Gmail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Şayet bir Gmail hesabına sahipseniz Google arama çubuğuna Drive yazarak direkt giriş yapabilirsiniz. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra herhangi bir giriş yap butonuna gerek kalmadan doğrudan uygulamaya girmiş olacaksınız. Google Drive’in tasarımı oldukça basit olduğu için uygulamaya girdikten sonra ana sayfada yükleyeceğiniz tüm dokümanları görebileceksiniz.

 

Drive’a Yeni Dosya Ekleme

Yeni bir dosyayı Drive hesabınıza yüklemek için Google Drive üzerineyken Yeni butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz resim, video veya dokümanın dosya veya klasör olduğunu seçmeniz gerekecektir. Sonrasında açılan pencereden bilgisayarınızda bulunan yükleyeceğiz dokümanı bulup işaretlemeniz yeterlidir. Yükleme tamamlandığında internete bağlanabilme imkânı sağlayan herhangi cihazdan Google Drive hesabınıza girerek belgelerinize ulaşabilirsiniz. Dosyaları depolama özelliğine sahip olan Google Drive kullanıcılarına 15 GB saklama alanını ücretsiz sunmaktadır. Saklama alanının boyutunu artırmak isterseniz belirlenmiş depolama boyutlarını ücret ödeyerek de kullanabilirsiniz.

Google’ın kullanıcılara sunduğu bu önemli özellik, herhangi bir dokümanın kaybolmaması adına oldukça büyük bir avantajı beraberinde getirmektedir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar ek bir depolama alanı ya da aygıtına ihtiyaç duymadan 15 GB boyutuna kadar saklama alanına sahiptir. Farklı cihazlardan, farklı zaman ve mekânlarda depolanmış olan dokümanlara tekrar ulaşma imkânı da kullanıcıları gündelik hayatta rahatlatmış durumdadır. Gmail hesabı olan her birey rahatlıkla Google Drive kullanabilmektedir.


11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir