Google Glass’ın Başarısızlık Hikayesi

Google Glass’ın Başarısızlık Hikayesi

Google Glass’ın Başarısızlık Hikayesi

Neden Başarısız Oldu?

Büyük ümitlerle tanıtılan ve içinde birçok belirsizlik barındıran Google Glass projesi inceleme ve araştırma gerekçesi ile piyasaya sürülmeden çekildi.

Google Glass projesi duyurulduğunda teknoloji meraklıları oldukça heyecanlanmıştır. Google gibi büyük bir şirket tarafından sunulan bu ürünün başarı öyküsü olarak anlatılacağı tahmin edilirken tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Google’ın bilgisayar özelliklerini gözlüğe taşıdığını duyurması son derece heyecan verici bir duyuru olmuştu. Google Glass, sahip olduğu bu yüksek potansiyelle sektörde yankı uyandıracak bir cihaz olarak görülüyordu. Bu tam donanımlı gözlük ile gördüğünüz her şeyi video kaydına almak ya da yürürken gözünüzün önünde bir dünya haritası açabilmek gibi muhteşem özellikler, yaşam standartlarını oldukça arttıracak yenilikler gibi duruyordu. Dünyanın her yerinden insanlar ürünü merakla beklerken, Google şirketi Google Glass’ın üretimini durdurduğunu ve ürünü araştırmak ve geliştirmek için tekrar laboratuvarlara taşıdığını bildirdi. Deneme sürümünü bile piyasaya çıkarmakta başarısız olan Google Glass neden başarısız oldu? Diye soracak olursanız; bu sebepleri ve diğer ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

Çıkış Tarihi Belirlenmedi

Google Glass Çıkış Tarihi
Google Glass Çıkış Tarihi Belirlemedi

Google Glass akıllı gözlük, ilk çıktığı zaman tanıtım amaçlı olarak sadece bazı ünlü kişilere reklam amaçlı satışı yapıldı. Ünlülerin yaptığı bu tanıtımlar, insanların Google Glass’a karşı olan merakını oldukça artırdı ve çoğu kişi ürünü bir an önce satın alıp kullanmak için sabırsızlanıyordu. Google, ürünü ilk önce ünlü kişilere dağıtarak sektörde ilk adımını başarıyla gerçekleştirse de, devamını getirme konusunda maalesef başarısız oldu.  Basit bir mantıkla düşünecek olursak, yeni bir ürün çıkaracağımızı bildirdiğimiz zaman ürünün ne zaman satın alınabileceği konusunda açıklama yapmamız gerekir.

Bir örnekle açıklayacak olursak Xbox ya da Playstation 5’i gözünüzün önüne getirin. Dünyanın her yerinden insanlar, oyun konsollarının tanıtımında son derece heyecan verici gelişmelerle birlikte ürünü ne zaman alabileceklerini de öğrenmişti. Maalesef bu durum Google Glass’da aynı olmadı. Google, hiç bir zaman ürünün ne zaman satın alınabileceğini belirtmedi. Google Glass‘ın reklamlarını sürekli yapmaya devam edip kullanıcılarda satın alma isteği oluştursa da, Google Glass’ı satın alma tarihini belirlemekte oldukça başarısız oldu. Google şirketinin böyle bir adım atmayışının nedeni belki de üründen hiç bir zaman yeteri kadar emin olamamasıydı. Google Glass neden başarısız oldu? Sorusunun yanıtı tam da burada gizli olabilir.

Diler seniz ”Tam Ekranlı HONOR Band 6 Tanıtıldı” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!

 


14 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir