Google, VoiceFilter’ın Yeni Sürümünü Tanıttı

Google, VoiceFilter’ın Yeni Sürümünü Tanıttı

Google, VoiceFilter’ın Yeni Sürümünü Tanıttı

2,2 MB’lik Yeni Sürüm

Google ses tanıma yapay zeka sisteminin yeni versiyonunu tanıttı!

Google kullanıcılar ve geliştiriciler için büyük avantajlar sağlayan yeni ses tanıma yapay zeka sistemini tanıttı. Geçtiğimiz yıllarda Google tarafından tanıtılan yapay zeka sistemli “VoiceFilter” hafif versiyonu ile karşımıza çıkıyor. 2,2 MB büyüklüğünde olup birçok uygulamayla çalışabilen bu sürüm, ses algılamanın zorluklarını kolayca engelleyebiliyor.

Fakat bu ses tanıma modeli şu an için sadece İngilizce olarak hizmet veriyor. ABD merkezli teknoloji şirketi Google’ın pek çok alanda hizmeti olduğunu bilmekteyiz. Bu hizmetlerin bir bölümünde de konuşma tanıma özellikleri kullanılmaktadır. Örneğin Asistan, Pixel ve Çeviri cihazlarında bulunan Ses Kaydedici gibi niteliklerin tümü, bir şekilde konuşmaların algılanmasını sağlıyor. Fakat bunun yapılabilmesi, oldukça zor bir durumdu. Bu durumun farkında olan Google şirketi, şimdiyse işleri daha kolay bir hale getiren yeni bir yapay zeka sistemi duyurdu.

Konuşmaları kolayca tanıyabilen uygulamaların en büyük sorunu, insanların seslerini ortamdaki diğer konuşanlardan ve gürültüden filtrelemekti. 2018 yılında bu problemin üstesinden gelmek için harekete geçen Google, VoiceFilter isimli bir yapay zeka sistemi oluşturmuştu. Oldukça sağlam bir yapısı olan bu yapay zekay sistemini yeniden modelleyen şirket şimdi, cihazlarda sadece 2,2 MB  gibi küçük bir yer kaplayan “VoiceFilter-lite” hafif versiyonu ile tüketicilerin karşısına çıktı.

Ses tanımlamaya yönelik yapay zeka teknolojileri, genel olarak ağır ve yüksek boyutlu yapıdadırlar. Bu sistemler yüksek pil tüketimi ve CPU(İşlemci Gücü) kullanımına yol açar. İşte Google şirketinin bu yeni yapay zeka modeli, Yüksek tüketimin ve yer kaplamanın önüne geçilmesini sağlıyor. Onlarca mobil uygulama ile tam uyumlu olarak çalışabilen yapay zeka sistemi, bu sayede hem Google’a hem de diğer geliştiricilere birçok avantaj sağlayacak.

Diler seniz ”Motorola 3 Kablosuz Kulaklığını Duyurdu!” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!


7 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir