Güneş Enerjisi Teknolojisinde Yüksek Verimlilik

Güneş Enerjisi Teknolojisinde Yüksek Verimlilik

Güneş Enerjisi Teknolojisinde Yüksek Verimlilik

Bilim adamlarının, geliştirmiş olduğu perovskit/silikon tandem güneş bataryasıyla yüzde 29,15’lik verimliliğe ulaştı. 

Güneş enerjisinin çok sık bir şekilde kullanımı, dünyamızın fosil yakıtlara olan bağımlılığının kırılması için en iyi çözüm olarak gösteriliyor. Bununla beraber mevcut güneş enerji sistemlerinin önemli bir eksiği var; o da verimlilik konusu. Güneş enerji sistemlerinde verimliliği yükseltmek, aynı yüzey alanından ve aynı güneş enerjisinden daha çok enerji elde etmemizi sağlar. Şimdi bu hedef yolunda bir adım daha ilerlemiş durumdayız.

Artık günümüzde güneş ışığını enerjiye dönüştürmek için farklı teknolojilerden yararlanılıyor ve Science dergisinde yayımlanan yeni bir habere göre bilim adamları, perovskit/silikon tandem güneş bataryası sayesinde yüzde 29,15’lik verime ulaştı ve tandem güneş bataryası kategorisinde verimlilik konusunda dünya çapında rekor kırmayı başardılar. Bu kategorideki paneller için uzun vade de hedef, yüzde 30 verimliliğin üzerine çıkmak oldığu için yeni rekor, umut verici olarak belirtiliyor.

“Silisyum ile metal halojenür perovskiti birleştiren  tandem güneş bataryaları, batarya hücresi verimlilik düzeyini aşmak için ümit verici bir yoldur.” ifadelerini kullanan bilim adamları, perovskitin halihazırda kullanılan silikon hücrelere daha verimli bir seçenek olabileceğini belirtiyorlar.

Paylaşılan habere göre bilim insanları, uzun süredir farklı perovskit bileşikleri üzerinde testler gerçekleştiriyorlar ve perovskit/silikon da bunlardan biri olarka yer alıyordu. Perovskit/silikon tandem güneş bataryası, ışık spektrumunun iki farklı bölümünü yakalayarak daha fazla enerji ortaya çıkarıyor. Halihazırda kullanılan silikon, kızılötesi ışığın yakalanmasına imkan tanırken; perovskit de görünür ışığı yakalama işini görüyor.

Bilim adamları, yüzde 29,15 verimlilik rekorunu 1×1 cm bir panel ile kırdığından dolayı söz konusu panelin daha büyük düzeyde deneylerinin yapılması gerekiyor. Ek olarak bilim adamları, 300 saatlik bir kullanımın ardından deneyde kullanılan panelin verimliliğini yüzde 95 oranında tutmaya devam ettiğini belirtti.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir