Hindistan’lı İşçiler, iPhone Fabrikasında İsyan Çıkardı!

Hindistan’lı İşçiler, iPhone Fabrikasında İsyan Çıkardı!

Hindistan’lı İşçiler, iPhone Fabrikasında İsyan Çıkardı!

Hindistan’lı İşçiler,ödemelerini alamayınca iPhone fabrikasında İsyan Çıkardı!

Hindistan bölgesinde yer alan Wistron’a ait, iPhone üretimi yapılan bir merkezde işçiler, ödenmeyen maaşlar ve sürekli azalan ücretler yüzünden isyan başlattı. 2.000’den fazla fabrika çalışanının dahil olduğu olaylarda 80 kişinin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Hindistan’da yer alan, Tayvan merkezli bir Wistron şirketine ait iPhone fabrikasında çalışanlar tarafından isyan başlatıldı. Ortaya atılan iddialara göre işçiler, bir süredir maaşlarını alamıyor ve maaşlarında sürekli azalma yaşanıyordu.

Gece vardiyasını tamamlayan ortalama 2.000 çalışanın başlattığı ödeme isyanında tansiyon oldukça yükseldi ve fabrikada ateşe verilen bölgeler, ters çevrilen arabalar, kırılan tesis camları olduğu görüntülendi. Şiddetin oldukça arttığı olaylara polisler müdahale etti. Gelen ilk haberlere göre olayla ilgili iphone fabrikasında 80 çalışan gözaltına alındı.

The Times of India’dan aktarılan bilgilere göre, tesiste çalışmaya başlayan bir mühendis, ilk başladığında aylık 21.000 rupi (285 dolar) ödeme alırken bu tutar önce 16.000 rupi, daha sonra da 12.000 rupiye kadar geriledi. Aynı zamanda yine aynı haber kaynağından gelen bilgiye göre pek çok fabrika çalışanının de günlük aldığı ücret yalnızca 500 rupi (yaklaşık 7 dolar) olarak belirtildi. Tüm bu düşük maaşlar ve alamadıkları ödemeler hakkında konuşan fabrika işçileri, karşı karşıya kaldıkları tüm haksızlıklar nedeni ile gerilince kalabalık grubun siniri bir anda isyana dönüştü.

Yaşanan bu olaylar ile ilgili Apple ve Wistron tarafından henüz herhangi bir paylaşım gelmedi. Apple şirketi, tedarik zincirini büyütmek için özellikle korona virüs salgınından sonra farklı üretim bölgeleri için bir takım arayışlara girmiş ve Hindistan’da bu konuda ciddi maddi yatırımlar yapmıştı. iPhone 11, bu yatırımların sonrasında, Çin dışında üretilen ilk iPhone modeli olmuştu.


7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir