Hukuk Mezunundan BTK’ya Dava!

Hukuk Mezunundan BTK’ya Dava!

Hukuk Mezunundan BTK’ya Dava!

3 Yıl Kısıtlanmıştı

Hukuk fakültesi mezunuyüksek lisans öğrencisi Wikipedia’nın engellendiği dönemden dolayı BTK’ya dava açtı.

Wikipedia’nın 3 yıl kapalı kaldığı dönemde insanları manevi açıdan büyük zarara uğrattığını söyleyen Bilge Doğru’nun gönderdiği dilekçenin, bölge idare mahkemesi tarafından kabul edildiği belirtildi. Bilge Doğru’nun açtığı bu davanın, internetin özgür kullanımı için oldukça önemli olduğu bildirildi. Bilge Doğru isimli bir vatandaş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu konu hakkında dava açtı.

Wikipedia bilgi paylaşım sitesine uygulanan 3 yıllık idari kapatma kararının, bilgi ve paylaşımlara ulaşma hakkının engellendiği ileri süren Bilge Doğru, bu durum nedeniyle BTK’dan tazminat talebinde bulundu. Hukuk fakültesinden mezun olan ve yüksek lisans eğitimi alan Bilge Doğru’nun dava ayrıntıları, bölge idare mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davayla ilgili yapılan açıklamalarda, yüksek lisans öğrencisinin avukatı olan Acun Papakçı, bölge idare mahkemesinin kararının çok doğru olduğunu ifade ederek, davanın internetin özgür bir şekilde kullanılması için bir dönüm noktası olabileceğini söyledi. Avukat Papakçı’ya göre BTK’nın bir bilgi paylaşım sitesine erişim engeli getirmesi, milyonlarca insanı etkileyen bir durum ve kurum, erişim engellemesi getirmeden önce bunu göz önünde bulundurmak mecburiyetinde denildi.

Kaynaklardan gelen bilgilere göre Bilge Doğru isimli kişi, dilekçeyi önce Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne iletti. Ancak mahkeme, dilekçede menfaat bağının olmaması nedeniyle dilekçeyi reddetti. Bu sefer de bölge idare mahkemesi tarafından detaylı bir şekilde incelenen dilekçe, bilgiye ulaşma hakkının ihlali halinde bir takım zararlar doğabileceğine karar verdi. Bu durumda da muhatap tabi ki BTK’ydı ve doğal olarak da dilekçe kabul görmüş oldu.

Dilerseniz ”e-Sim Nedir?” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!


8 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir