İnternette Unutulma Hakkı Nedir?

İnternette Unutulma Hakkı Nedir?

İnternette Unutulma Hakkı Nedir?

Nasıl Değerlendiriliyor?

Her geçen gün gelişen teknoloji ile internet aleminde istesek de istemesek de bir takım izler bırakıyoruz. Özellikle sosyal medya platformları bu izleri onlarca sene taşıyabilen bir niteliğe sahip. Ancak internet aleminden tamamen uzaklaşmak istediğimizde bizlere tanınan özel bir hak bulunuyor. Adı da: Unutulma hakkı. Peki bu unutulma hakkı nedir ve nasıl kullanılır? Şimdi hep beraber bir göz atalım.

Geçtiğimiz dönemlerde TBMM tarafından yeni bir sosyal medya yasası kabul edildi. Bu yasa 1 Ekim 2022 itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasanın içerisinde unutulma hakkı da bulunuyor. Unutulma hakkı aslında hukuki açıdan yeni bir kavram değil.

Bu yasa yürürlüğe girmeden önce de hem Türkiye’de hem de yurt dışında herkesin unutulma hakkı bulunuyordu. Ancak birçok insan böyle bir hakka sahip olduğunu bilmiyor. Değerli okurlarımız için yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile sık sık duyulmaya başlanan unutulma hakkına dair detaylara değindik. Dünya çapında bu hakkın nasıl değerlendirildiğine dair ayrıntıları tam olarak anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Yabancı hukuk kaynaklarına göre “The right to oblivion” veya”The right to be forgotten” olarak geçen unutulma hakkı en temel manasıyla; kişinin internet aramaları neticesinde adıyla ilgili çıkan haber, video, fotoğraf, bilgi ve belge gibi önemli verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkına denir.

Burada bilmeniz gereken önemli nokta, unutulma hakkından sadece bireyler değil kurumlar da yararlanabiliyor. Ancak bu hakka sahip diye herkes istediği gibi ve istediği zaman dilediği veriyi kaldıramıyor. Bunun için gerekli olan bazı istisnalar var. Bu istisnalar; verilerinizin bilimsel, istatistiksel veya tarihsel amaçlarla kullanılıyor olma durumu. Eğer böyle bir durum söz konusuysa kişi, verilerini sildiremiyor.

Dilerseniz ”Bilgisayardan Instagram’a Nasıl Fotoğraf Yüklenir?” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir