IP Adresi Öğrenme ve Değiştirme

IP Adresi Öğrenme ve Değiştirme

IP Adresi Öğrenme ve Değiştirme

IP Adresi Nasıl Bulunur ?

IP Adresleri iki ye ayrılmaktadır. Birincisi iç ıp adresi, ikincisi ise dış ıp adresi.

Dış ıp adresi direk olarak internet servis sağlayıcınızın size tahsis ettiği ıp adresidir ki bu ıp adresi üzerinden başka bir mesafede bulunduğunuz da bağlantı yapma imkanı sunar. Fakat modeminizi her kapatıp açtığınız da dış ıp adresiniz değişmektedir, ek ücretlere tabii olarak firmalar sabit değişmeyen ıp adresi hizmeti sunmaktadır. Bunu genellikle şirketler, sunucular, vb. gibi kullanımlar uzak bağlantılar için kullanmaktadırlar. Dış ıp adresimizi buraya tıklayıp açılan sayfa da görebilirsiniz.

Gelelim iç ıp adresine yani lokal (local) olarak da yazmaktadır, peki ne işimize yarar ?

Örneğin dosya paylaşımı yapacaksanız bağlanmak istediğiniz bilgisayarın ıp adresi lazım olabilir, veya ağ üzerinden bir oyun oynayacaksanız da lazım olabilir. Bunların dışında pek çok şey için ıp adresi lazım olabilir, nereden bulabilirim diyorsanız en kısa ve pratik yöntem olarak ms-dos yani Komut İstemi ekranından ulaşım sağlayabiliriz.

Bunun iki yolu mevcuttur.

  • Klavye den (Windows tuşu + R)  tuşuna aynı anda bir kez basmanız yeterlidir. Windows tuşu daha önceki yazılarımız da da anlattığımız klavyedeki windowsun logosundan oluşan genellikle sol alt kısımlarda ctrl ve alt tuşlarının ortasında bulunan tuştur. Daha sonra açılan ekrana  cmd  yazıp Tamam butonuna basıyoruz.

 

  • Bir diğer yöntemimiz ise; aşağıdaki fotoğraftaki gibi arama kısmına Komut İstemi yazmaktır. Böylelikle yukarı da uygulamayı bulabiliriz ve tıkladığımız da açılır.

Açılan Komut İstemi bölümüne  ipconfig  komutunu yazıp enter tuşuna basıyoruz. Aşağıdaki gibi ıp adresimizi veriyor.
192.168.3.125  benim ıp adresim lokal de yani iç ağdaki.
192.168.3.1  ise yönlendiricimizin ıp adresi (örneğin; modem, switch, firewall, access point vb. gibi cihazların ıp adresi)

Bunların da ötesin de daha da detaylı olarak bakmak isterseniz   ipconfig /all    komutu ile  de daha detaylı bilgiye ulaşım sağlanır.
Aşağıdaki örnekte daha detaylı bilgiler mevcut.

–DNS Adreslerini Öğrenme
–Bilgisayarın Kaç Saattir Açık Olduğunu Öğrenme
–Mac Adresini Öğrenme
–Bilgisayar Adını Öğrenme

Yukarıdaki başlıklar da belirttiğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Dns adresleri DNS Servers yazan yerdeki ıp adresleridir.
192.168.3.3  ve  195.175.39.50  benim dns adreslerim mesela.

Bilgisayarınızın kaç saattir açık olduğunu öğreneceğiniz yer ise; Lease Obtained yazan kısımdır.
4 Mart 2020 Saat 07:59 da bilgisayarımın açıldığını gösteriyor burada.

Mac adresleri genellikle cihazları engelleme veya izin verme gibi işlemler yapılırken kullanılır, mac adresleri ıp adresi gibi değiştirilemez sabittir. Sadece ağ kartı değişir ise mac adresi de değişir, ayrıca her bağlantının ayrı mac adresleri vardır mesela kablosuz ve kablolu olarak 2 bağlantınız var ise ikisinin de mac adresleri farklıdır. Mac adresleri konumuza başka bir yazımız da detaylı olarak değineceğiz şimdilik burada nasıl öğrendiğimizden kısaca bahsetmek istedik.  Aşağıdaki Physical Address yazan kısımda bulunan bizim mac adresimizdir o kısmı sildim çünkü mac adresleri kartlara özeldir. Genellikle ikili ikili bloklardan oluşur araların da – veya : işaretleri bulunur.

Bilgisayar adını öğrenmek için Host Name yazan kısma bakıyoruz, benim bilgisayarımın adı hasanyilmazpc

 

IP Adresi Değiştirme

Denetim Masası  —>  Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle
bölümlerine girip aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz. Daha sonra ok işareti ile gösterilen Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğine tıklıyoruz.

 

Önümüze aşağıdaki ekran gelecek. Buradaki isim sizde farklı veya bir den fazla da olabilir. Bende Ehternet yazıyor, bu ikona sağ tuş tıklıyoruz, Özellikler diyoruz.

 

İnternet Protokolü Sürüm 4 yazan sol tuşla çift tıklıyoruz yeni bir pencere açılacak.

 

Aşağıdaki gibi bir ekran geliyor burada ıp adresimiz otomatik te ise altındaki seçeneği işaretliyoruz.

Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneği işaretlenince pasif bölümler aktif oluyor ve buraya kullanmak istediğimiz ıp adresimizi, dns ve varsayılan ağ gecidi gibi değerlerimizi yazıyoruz Tamam butonuna basarak çıkıyoruz, ıp adresimiz değişmiş oluyor.

Dip Not : Eğer ıp adresleri hakkında bilgi sahibi değilseniz burasının otomatik te kalmasını tavsiye ederiz, buradaki değişiklikten dolayı internete veya ağa bağlanma sorunu yaşayabilirsiniz.


12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir