Microsoft, Vücut Dili İle Toplantıları Analiz Edecek

Microsoft, Vücut Dili İle Toplantıları Analiz Edecek

Microsoft, Vücut Dili İle Toplantıları Analiz Edecek

Patenti Alındı!

Microsoft şirketi, toplantıları analiz ederek verimliliği ölçebileceği bir sistemin patentini aldı.

Microsoft şirketinin yeni patenti, iş toplantılarına katılan çalışanların vücut dilini takip ederek, toplantının nekadar verimli geçtiğini saptanmasını sağlıyor. GeekWire, teknoloji devi Microsoft şirketinin yeni ve oldukça etkileyici bir patentini daha ortaya çıkardı. Bu yeni patente göre Microsoft, toplantıların verimli geçip geçmediğini analiz etmek için katılımcıların vücut dilini takip edecek. Patente göre toplantı salonları ve videolu toplantılar analiz edilerek, iş hayatının çok daha verimli bir hale gelmesi sağlanmış olacak. Üstelik bu yeni teknoloji ile personellerin bir sorununun olup olmadığı da saptanacak.

Microsoft şirketinin aldığı bu yeni patent, verimliliği ölçmek için toplantı salonlarına yerleştirilecek sensörlerden oluşuyor. Bu akıllı sensörler, çalışanların vücut sıcaklığını, dikkatlerini ve diğer detayları puanlıyor. Yapılan bu puanlamalarla ilgili de birçok analiz verileri sunabilen patent, farklı saat ve farklı mekanlar için de bazı önerilerde bulunabiliyor. Microsoft’un patentlediği bu yeni teknoloji, işverenlerin yapamadığı bir işin, bilgisayar yazılımları tarafından yapılabilmesinin önünü açmaya yarıyor.

Henüz patent aşamasında olduğu söylenen puanlama yazılımının kullanıma geçip geçmeyeceği şu an için muramma durumda. Çünkü böyle yeni bir teknoloji, birçok konuda avantajlar sunuyor olsa da tartışmalara da oldukça açık diyebiliriz. Örnek verecek olursak; Microsoft şirketinin, ekim ayında “Microsoft 365” hizmetinin yeni özelliği olarak duyurduğu “Verimlilik Puanı” nedeniyle çok tartışılmıştı. Beyaz yakalılar, bu tür teknolojik sistemlerin iş yerlerinde gözetimi oldukça artırdığını düşünüyorlar.

Microsoft’un vücut diliyle toplantı analiz etme teknolojisi ile ilgili ayrıntılar, önümüzdeki süreçte çok daha fazla tartışılacak gibi görünüyor. Fakat şu an için bu teknolojinin geleceğine dair bilgiler oldukça kısıtlı. Patentle ilgili yeni gelişmeler de bir çok kişi tarafından merakla bekleniyor.

Dilerseniz ”EBA’ya Erişim Problemi Başladı” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!


7 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir