Neuralink Yıl Sonuna Kadar Denenmeye Başlayacak

Neuralink Yıl Sonuna Kadar Denenmeye Başlayacak

Neuralink Yıl Sonuna Kadar Denenmeye Başlayacak

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk sosyal medya platformu Twitter’dan bir açıklama daha yaptı. Ünlü iş adamı felçli bir hastaya Twitter platformu üzerinden cevap verdi ve Neuralink’in yıl sonuna kadar insanların üzerinde denenmeye başlayacağını bildirdi. Neuralink ilk duyurulduğu andan itibaren dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Saç kılından daha ince bir yapıda olan bağlantıların insan beynindeki sinir hücrelerine temas etmesi planlanıyor. Bu saye de beyniniz de şarkı dinleyebilecek, yabancı dil konuşabilecek ve hastalıkların önüne geçilebilecek.

İnsan beynine Neuralink adı verilen bir çip yerleştirerek bilgisayara bağlanabilmesine imkan sağlayan bu sistem hakkında yeni gelişmeler oldu. Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, birkaç gün önce Clubhouse’da Neuralink çipinin bir maymun üzerinde denendiğini ve maymunun çip ile beraber video oyunu oynayabildiğini dile getirmişti.

Ünlü iş adamı Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaptı ve Twitter’dan kendisi ile iletişime geçen felçli bir kişiye, Neuralink’in bu senenin sonlarına doğru insanlar üzerinde denenmeye başlayacağını ifade etti.

Neuralink Daha Önce Hayvanlarda Denenmişti

Elon Musk geçtiğimiz aylarda Neuralink beyin çipini bir domuz üzerinde test ettiğini belirtmişti. Aynı işlemin maymunlarda da yapıldığını ve maymunun sadece düşüncelerini kullanarak rahatlıkla bir oyun oynayabildiğini açıklamıştı. Elon Musk, bir sonraki hedefin maymunların kendi aralarında Pong oyunu oynamalarını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Neuralink projesinin temel amacı, düşünce gücüyle insanların teknolojiyi kontrol etmesi olarak belirtildi. Bu proje özellikle felçli hastalar için yeni bir umut ışığı oldu. Eğer Neuralink vaat ettiği özellikleri yerine getirebilirlerse, uzuvlarında sorun olan kişiler bu teknoloji sayesinde sağlığına kavuşabilecek.

Twitter platformunda Hamoon Kamal adlı adında ki bir kullanıcı bu projeden yola çıkarak Elon Musk’a seslendi: “Merhaba Elon, uzun süredir bunu sana nasıl söyleyeceğimi düşünüyordum fakat elimden geldiğince kısa tutmaya çalışacağım. 20 sene önce bir kaza geçirdim ve o zamandan beri omuzlarımdan aşağısı felç kaldı. Neuralink çipinin klinik testlerinde yer almaya istekliyim. Lütfen benimle iletişime geçin.” diye konuştu.


4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir