Şifre Olmadan Cihazlar SahibiniTanıyabilecek

Şifre Olmadan Cihazlar SahibiniTanıyabilecek

Şifre Olmadan Cihazlar SahibiniTanıyabilecek

Patent Alındı

Apple şifre olmadan kullanıcısını tanıyan teknolojinin patentini aldı.

Apple şirketinin uzun senelerdir üstünde çalıştığı bir teknolojinin patenti, Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından en sonunda tescillendi. Bu patent, şifre ya da biyometrik olmadan cihazların sahibini tanıyabilmesine olanak sağlayacak.

Apple şirketi, 2009 senesinde notebook, masaüstü ve TV’leri kullanmak için bir patent başvurusu yapmıştı. Bu patentte cihazlar, sahibi cihazların tespit alanına girdiğinde bunu saptıyor ve donanımı aktif hale getiriyordu. Bunu yaparken de çeşitli radar algoritmalarını kullanıyordu.

Söz konusu şifre patenti, geçtiğimiz mart ayında Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanmıştı. Bu patentle ilgili yeni bir gelişme daha bulunuyor. Patent ve Marka Ofisi, Apple şirketinin patentini resmi olarak onayladı.

Cihazın görüş açısına giren bir kullanıcı, hayati göstergeleri ölçülerek radar ölçümlerinde saptanabiliyor. Bunun yanında 8 görüş açısı olan bir cihazın yanında 4 görüş açısına sahip cihaz da bulunabiliyor.

Peki, Apple şirketinin bu teknolojisi tam olarak ne işe yarıyor? Haberimizin girişinde de söylediğimiz gibi bu teknoloji ile bir kullanıcı, herhangi bir şifre ya da biyometrik olmadan cihazı rahatlıkla kontrol edebilecek.

Patently Apple’da yer alan paylaşıma göre Apple şirketinin bu teknolojiyi geliştirmesini sağlayan şey, Google’ın Pixel 4 cihazlarında duyurduğu ve Soli adını verdiğini radar sistemini geliştirmek oldu. Bu teknoloji, Pixel 4 cihazlarında el hareketlerini de tanıyordu.

Apple bu hamlesi ile büyük bir projeye imza attı. Yeni model akıllı telefonlar, tablet ve akıllı saatlerde bu teknolojiyi uygulayacak gibi görünüyor. Apple şifresiz tanıma teknolojisi hakkında detaylı açıklamayı yapacağını da duyurdu.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir