Son Yıllarda Mobil Oyunlara Olan İlgi Neden Arttı?

Son Yıllarda Mobil Oyunlara Olan İlgi Neden Arttı?

Son Yıllarda Mobil Oyunlara Olan İlgi Neden Arttı?

Son yıllarda mobil oyunlara olan talep bir hayli artış gösterdi. Hal böyle olunca büyük oyun şirketleri de mobil oyun pazarına hızlı bir adım attı. Artık birçok kişide en az bir akıllı cihaz bulunuyor. Bunlar genellikle akıllı telefon ve tablet olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre akıllı telefon ve tabletler de en fazla oyunlar ile vakit geçiriliyor. Ülkemizde de birçok oyun şirketi mobil oyun sektörüne giriş yaptı. Hemen hemen tüm bilgisayar oyunlarının mobil versiyonu çıkar oldu. Bunlardan bazıları PubG Mobile, Wild Rift ve Fortnite oyunlarıdır. Şimdi bu mobil oyunlara olan ilgi neden bu kadar arttı hep beraber bir göz atalım.

  • Oyun fiyatlarındaki artış
  • Konsol & PC piyasasındaki fiyat artışı
  • Multi-fonksiyonel cihaz arayışı
  • Oyun firmalarının kâr odaklı ekosistemi
  • Erişilebilirlik
  • Mobilite
  • Güçlü telefonlar

Akıllı telefon ve tabletlerin sık kullanılması nedeni ile şirketlerin kullanıcılara erişimi de büyük ölçüde kolaylaşmış oldu. Mobil oyunlarda ve programlarda sık sık gördüğümüz reklamlar ve gelişen sosyal medya siteleri ile artık herkes potansiyel bir mobil oyuncu olarak görülmektedir.

Günümüzde Non-Gamer ismi verilen ciddi bir kullanıcı kitlesinin olmasıyla beraber bu kitlenin de akıllı telefonlarla Hyper Casual oyunlara olan talep oyun stüdyolarının gözünü mobil sektöre çevirdi. . Dünyada aktif bir şekilde kullanılan ortalama 4,5 milyar akıllı telefon olduğunu varsayarsak pazarın büyüklüğünü çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Oyun severlerin karşılaştığı en büyük problemlerinden biri de “mobilite” olarak bilinmektedir. İşe gitmek, yolculuk yapmak, her hangi bir yere gezmeye gitmek, vb. durumlarda Bilgisayar taşımak gerçekten zordur. Dışarı da Bilgisayar ve Laptoplar ile oyun oynamaktansa küçücük bir akıllı cihaz ile vakit geçirmek çok daha cazip geliyor diyebiliriz.

Oyun severlerin son yıllarda “dış mekanda” en çok kullandıkları cihazlar şüphesiz akıllı telefonlar ve tabletlerdir. Özellikle gelişmiş donanımlara sahip akıllı telefonlar dış mekanda harika oyun deneyimi yaşamak için çok daha cazip imkanlar sunabiliyor.

Dilerseniz ”Apple’ın Yeni Projesi AppleCar’da Direksiyon Olmayacağı İddia Ediliyor” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir