Sosyal Medya Platformlarına Kısıtlama Gelebilir

Sosyal Medya Platformlarına Kısıtlama Gelebilir

Sosyal Medya Platformlarına Kısıtlama Gelebilir

Mart Ayında Belli Olacak

Habertürk kanalının sosyal medya paltformlarına yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre sosyal medya sitelerinin bant genişliği daraltma cezasının gelip gelmeyeceği mart da belli olacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilinen kısa adı ile BTK, 1 Ekim tarihinden sonra yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası’ndan dolayı ülkemizde hala bir temsilci bulundurmayan Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Tiktok ve Periscope gibi sosyal medya devlerine geçtiğimiz ayın başlarında 10 milyon TL para cezası kesilmişti.

Bloomberg kanalının üst düzey bir hükümet yetkilisine dayandırdığı paylaşımına göre bu sosyal medya platformları dünden itibaren hala Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurmadıkları için 30 milyon TL daha para cezası aldılar. Peki sosyal medya siteleri Türkiye’ye resmi bir temsilci atamaktan neden geri duruyorlar?

Habertürk’ün sosyal medya sitelerine yakın kaynaklarına dayandırdığı açıklamalara göre sosyal medya platformları, Türkiye’de bulunacak olan bir temsilcinin “hak, yetki, sorumluluk ve cezası” ile alakalı bazı hukuki belirsizlikler bulunduğu için ülkemize bir temsilci atamayı düşünmüyorlar. Bunun yanında söz konusu platformlar “yabancı şirket” statüsü altında bulunduklarının dikkate alınmasını talep ediyor.

Habertürk, Bloomberg kanalının aksine 30’ar milyon TL’lik para cezasının henüz kesilmediğini, mevzuat gereğince sosyal medya sitelerine tanınan sürenin gelecek hafta dolacağını belirtiyor. Sosyal medya platformlarına yakın kaynaklara göre 30 milyon TL’lik ceza da şirketlerin ülkemize bir temsilci bildirme konusundaki kararını değiştirebilecek potansiyeline sahip değil.


7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir