SpaceX’e Güçlü Rakip

SpaceX’e Güçlü Rakip

SpaceX’e Güçlü Rakip

Tasarlanıyor

SpaceX şirketine rakip bir drone tasarlandı.

Aevum adında bir şirket, küçük uydular gibi uzaya yük taşımak gibi işlemlerde kullanılacak dünyanın en büyük drone’u Ravn X‘i dünyaya tanıttı. Şirket, bu lansman ile birlikte 1 milyar dolarlık büyük bir anlaşma imzaladı.
Konu uzaya uydu fırlatmak olduğunda hepimizin aklına bir platform üzerine dikey kalkış yapan devasa roketler gelmektedir. Ancak ABD’li bir firma olan Aevum, uydu fırlatmaya çok farklı bir bakış açısı getirecek olan “dünyanın en büyük insansız hava aracı” olarak tanımladığı Ravn X adlı devasa dronu’nu  tanıttı.

Drone, 24 metre uzunluğa ve 5,5 metre yüksekliğe sahip. Bunun yanında 18 metre kanat aralığına sahip bir insansız hava aracı olan Ravn X Drone’u, klasik bir uçak ile aynı jet yakıtını kullanıyor. Bunun yanı sıra 743 metrekarelik bir hangarda korunabiliyor ve iniş için 1,6 km uzunluğunda ufak bir pist yeterli oluyor. Peki Ravn X, uydu fırlatma işlemlerinde nasıl bir farklılık vadediyor?

Ravn X Drone, ufak uyduları yörüngeye ulaştırmak için alçak Dünya yörüngesinde otonom bir şekilde yükselmekte ve uyduları yerden fırlatmanın yerine gökyüzündeyken fırlatmaktadır. Ek olarak Ravn X, standart roketlerin tersine hava şartlarından tamamen bağımsız bir şekilde yükselebildiğinden olumsuz hava şartları sebebiyle fırlatma erteleme gibi durumların de engellenmesini mümkün kılıyor.

Aevum firmasının yaptığı açıklamalara göre Ravn X Drone araç filosu tamamlandığında her 3 saatte bir uzaya yük taşımak mümkün hale gelecek. Bunun yanı sıra Ravn X’in ilk modelleri bile %70 yeniden kullanılabilirlik özelliğine sahip ve Aevum, ilerleyen dönemde tamamen yeniden kullanılabilir bir Drone sunmayı hedeflediğini belirtiyor.


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir