Spotify’dan Çok Konuşulacak Patent

Spotify’dan Çok Konuşulacak Patent

Spotify’dan Çok Konuşulacak Patent

Spotify platformu dünyanın en ünlü çevrimiçi müzik servislerinden biri olarak biliniyor. Son gelen haberlere göre şirket yeni bir patent başvurusu yaptı. Bu patente göre Spotify platformu artık kullanıcıların sesine ve duygu durumuna göre müzik önerisinde bulunacak. Geçtiğimiz günlerde aynı patente Turkcell Bip’in de başvurduğunu belirtmiştik. Turkcell Bip bu patentten sonra büyük tepki almıştı. Çünkü ilgili sistem kullanıcı gizliliğini geri de bırakıyordu.

Spotify şirketinin yeni teknolojisi ile kullanılan cihazın mikrofonlarına gelen sesleriniz analiz edilecek. Bu seslere göre insanların ruh hali ve bulundukları ortam saptanacak. Şirket bu teknoloji için “Medya yayın uygulamalarının insanlara kişiselleştirilmiş öneriler sağlayan özellikler sunması çok yaygın bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.

Şirket uygulama kullanıcılarına önerilerde bulunmak için şu an kullandıkları yöntemin çok işlevsel olmadığını dile getiriyor. Bunun sebebi ise insanların yaşları, favori sanatçıları, cinsiyetleri vb. alanlarda çok fazla bilgi sunmak zorunda olmaları. Ancak şirketin patentini aldığı yeni teknoloji ses tonu, sesin ritmi ve stres seviyesini analiz ederek duygu durumunu ölçecek.

Spotify platformu; duygular, yaş, cinsiyet ve aksan gibi kişisel verilerin yalnızca örnek olduğunu, çok sayıda başka özellik ve sınıflandırmanın kullanılabileceğini ifade etti. Örnek verecek olursak; şu an kullanılan kullanıcıların daha önce çaldığı şarkıları analiz etme yöntemi, yeni teknolojiye de entegre edilebilecek. Bu teknoloji, daha fazla kişinin Spotify’ı tercih etmesine sebep olabileceği gibi bazı etik tartışmaları da beraberinde getirme potansiyeline sahip. Spofity platformunun araştırma ekibi de bunun farkında diyebiliriz.

Patent ile ilgili bazı uyarılarda bulunan Spotify şirketinin ar-ge ekibi, ilgili teknolojinin etik tartışmalar dikkate alınmadan uygulamaya koyulması gerektiğini söylüyorlar. Kişilerin dijital geçmişlerinin son derece hassas ve önemli olduğunun farkında olduklarını söyleyen ekip, bu sebeple olası kötüye kullanımların da mutlaka dikkate alınması gerektiğini, veri kullanımının etik değerleri olumsuz etkileyen ve kullanıcıların gizliliği konusunda objektif olmayan araştırma ve uygulamaları reddettiklerini ifade etti.


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir