Taze Sosyal Medya Platformu Clubhouse Çin’de Yasaklandı!

Taze Sosyal Medya Platformu Clubhouse Çin’de Yasaklandı!

Taze Sosyal Medya Platformu Clubhouse Çin’de Yasaklandı!

Clubhouse sosyal medya uygulaması son haftalarda adından oldukça fazla söz ettirmişti. Ünlü milyarder Elon Musk’ın da paylaşımlarında yer verdiği uygulama, içinde barındırdığı farklı özellikleriyle dikkat çekiyordu. Bunlardan en önemlisi de davetiye usulü ile kayıt alması. Davetiye iye kullanıcı kabul etmesi nedeniyle sınırlı sayıda kullanıcı potansiyeli bulunuyor. Platform hakkında flaş bir gelişme yaşandı. Yabancı kaynaklardan gelen bilgilere göre Clubhouse Çin’de yasaklandı.

Platform temelde insanların belirli konular üzerinde konuşarak fikir alışverişi yapmasını kapsıyor. Türkiye’de sık sık gündeme gelen platform aynı şekilde Çin’de de çok konuşuluyordu. Platformun Çin’de yasaklanmasının sebebi ise henüz bilinmiyor. Ancak uygulamanın politikaları nedeniyle yasaklandığı düşünülüyor. Çin’de kullanıcılar diğer sosyal medya sitelerinin aksine konuşmaların kaydını almayan Clubhouse’a doğru yönelmişti. Burada genellikle sansürlenen konuları tartışan kişiler, bu nedenle platforma büyük ilgi göstermişti. Hatta Financial Times gazetesinin aktardığı habere göre Clubhouse uygulamasının davetiyeleri, internette 77 dolardan satılmaya başlanmıştı..

Çin’de birçok sosyal medya platformunun yasaklı olduğu zaten biliniyor. Bunların yerine Çin’in milli projesi olan Weibo platformu kullanılıyor. Twitter, Facebook gibi Çin hükümetinin kontrolünde olmayan sosyal medya sitelerinin yasaklandığı ülkede şu anda sesli bir şekilde sosyalleşmeyi mümkün hale getiren Clubhouse uygulaması yasaklandı. Ek olarak Clubhouse uygulamasının kullanımının Türkiye’de yasak olmadığını hatırlatalım. Tabi ki şu anda davetiyeye ulaşmak oldukça zor olduğu için sınırlı sayıda kullanıcı Clubhouse’a girebiliyor. Uygulamanın önümüzdeki zamanlarda kullanıcı sayısını daha da artırması bekleniyor. Peki sizler Clubhouse uygulamasının Çin’de yasaklanması hakkında neler düşünüyorsunuz? Konu hakkında ki düşüncelerini yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Çin’de sosyal medya uygulamalarına olan yaklaşım biraz katı diyebiliriz. Bundan Clubhouse platformu da nasibini aldı. İlerleyen zamanlarda tekrar açılıp açılmayacağı hak ya da tam olarak neden yasaklandığı hakkında ise net bir bilgi bulunmuyor.

Dilerseniz ”Videolarınıza Alt Yazı Ekleyebilmeniz İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir