Teknoloji Devi Google Fitbit’i Satın Aldı

Teknoloji Devi Google Fitbit’i Satın Aldı

Teknoloji Devi Google Fitbit’i Satın Aldı

Teknoloji devi Google 2019 yılının Kasım ayında bir açıklama yayınlamıştı. Google bu açıklama da giyilebilir teknolojide ilk akla gelen isimlerinden biri olan Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın almak için anlaştıklarını dile getirmişti. Dün akşam şirket Fitbit’i resmen satın aldığını duyurdu.

Bunda muhtemelen Google’ın geçmiş zamanlarda giyilebilir teknoloji projelerinde başarısız olmasınında büyük etkisi bulunuyor. Bildiğiniz gibi Google Glass tamamen başarısızlıkla sonuçlanmış hatta piyasaya bile çıkamamıştı.

Fitbit şirketi milyonlarca kullanıcıya sahip. Bu nedenle de doğal olarak birçok kullanıcının sağlık verilerini bünyelerinde bulunduruyorlar. Google gibi devasa bir şirketin Fitbit’i almasına şüphe ile yaklaşılıyordu. Fakat fon olarak Avrupa Birliği’nin de tüketicilerin içini rahatlatacak bir takım şartlar ile satın alımı onaylaması ile beraber Fitbit şirketi resmen Google’a geçti.

Google’ın Cihazlar ve Hizmetler alanının Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh’ın açıklamalarına göre söz konusu satın alma işlemi Fitbit’in sahip olduğu verileri değil cihazları kapsıyor. Osterloh’un yaptığı açıklamalara göre satın alma işlemi, üçüncü taraf fitness takip araçlarının Android işletim sistemi ile nasıl çalıştığı ya da Fitbit şirketinin Google dışı hizmetlerle uyumunu etkilemiyor.

Avrupa Birliği, söz konusu satın alma işlemini onaylarken Google şirketinin reklam hedefleme için Avrupa’daki Fitbit tüketicilerinin GPS ve sağlık verilerini kullanmaması şartını koydu. Bunun yanında yine Avrupa’daki Fitbit markası kullanıcıları, sağlık ve fitness verilerinin Google şirketi ile paylaşılmasını önleyebilmeli ve Google, üçüncü taraf Android giyilebilir teknolojileri desteklemeye devam etmelidir. Google şirketi ise yaptığı açıklamada söz konusu şartları tüm dünyadaki Fitbit tüketicilerine taahhüt ettiklerini belirtti.

Fitbit şirketinin CEO’su James Park ise satışla ilgili yaptığı açıklamada satın alımın onaylanmasından memnuniyetini dile getirirken; Fitbit şirketi ürün ve hizmetlerinin hem Android hem de iOS işletim sistemi ile çalışmaya devam edeceğini, güçlü veri gizliliği i sunmaya her zaman devam edeceklerini, verilerin kontrolünü tüketicilerde bırakacaklarını ve hangi veriyi ne amaçla topladıkları konusunda şeffaf olacaklarını dile getirdi.


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir