Teknoloji Devi Xiaomi’den ABD’ye Dava!

Teknoloji Devi Xiaomi’den ABD’ye Dava!

Teknoloji Devi Xiaomi’den ABD’ye Dava!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz senelerde Donald Trump yönetimi tarafından ünlü telefon markası Huawei ABD’nin kara listesine alınmıştı. Peki nedir bu kara liste? Bu kara liste şirketlere uygulanan ambargo ve baskıyı ifade ediyor. Huawei şirketi de bu baskılara fazlasıyla maruz kalmış markalardan biri olmuştu. Şimdi de aynı kara listeye ünlü akıllı telefon markası Xiaomi’de alındı.

Xiaomi’nin baskılara ve ambargolara maruz kalmasının nedeni olarak ünlü şirketin Çin ordusu ile birlikte hareket ettiği belirtilmişti. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirten ve iddiaları reddeden şirketin mahkemeye başvurduğunu ve dava açtığı öne sürüldü. Yabancı kaynaklardan gelen haberlere göre Xiaomi şirketi, Washington bölge savcılığında bir dava dilekçesi doldurdu. Şirket, Amerika Savunma ve Hazine Bakanlığı’ndan davacı olurken, ABD’nin bu tutumunun kanun dışı ve anayasaya aykırı olduğunu dile getirdi.

Daha önce olduğu gibi doldurulan dilekçede de Xiaomi, şirketin Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından asla kontrol edilmediğini ifade etti. ABD yönetimi Xiaomi hakkında kara liste kararını alırken şirketin Çin ordusu ile ilişkili olduğuna dair net bir kanıt sunmamıştı. Şirketin yönetici hisselerinin %75’ine de kurucuları olan Lin Bin ve Lei Jun’un sahip olduğu ifade ediliyor.

Dilekçede bir başka hususa dikkat çeken Xiaomi şirketi, söylendiği gibi “orduyla açık bir ilişkileri” olmasının ortakları ile iş yapmalarını da imkansız hale sokacağını, yatırımcılarının önemli bir bölümünün ABD’li olduğunu ve bu ortaklarla olan ilişkilerinin oldukça büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. Xiaomi her ne kadar kara listeye alınmış olsa da, Amerika’ya teknoloji ithal etmeye hala devam edebiliyor, ancak maalesef lisans alamıyor. Huawei gibi önemli şirketlerin böyle bir alternatifi bulunmuyor ve Amerika’dan parça da tedarik edemiyorlar.

Dilerseniz ”Ultimate Epic Battle Simulator Oyunu Steam’de Ücretsiz!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir