Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı?

Ülkemizde pek çok kişi üst seviye akıllı telefonlar satın alıyor. Bu ürünlerin pahalı olması nedeniyle 24 ya da 36 ay gibi ciddi taksitlerle karşılaşıyoruz.

Yeni nesil akıllı telefon modelleri suya dayanıklı olsa da yine de sıvı temasında tam koruma sağlayamadığını görüyoruz. Bu nedenle ciddi koruma sağlamak gerekiyor. Peki, telefon suya düşünce neler yapmalı? Akıllı telefonlarını korumak isteyenler kılıf ya da diğer koruma ürünlerinden destek alıyor. Fakat bu konumalar sıvı temasında gerekli korumayı sağlayamıyor. Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Yapılmaması Gerekenler

Saç kurutma makinesi gibi ürünleri kullanmamanız gerekir. Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verebilir. Aynı şekilde elektrik süpürgesi gibi vakumlu aletleri de kullanmamalısınız. Bu uygulamada telefonun dokunmatiğine zarar verebilir.

Telefonu Kapatın

Kısa devre koruması nedeniyle sıvı temasında telefonunuz hızlı bir şekilde kapanabilir. Fakat kapanmadıysa ortaya çıkabilecek problemleri engellemek için cihazınızı kapatınız.

Havlu Kullanın

Sıvı ile temas sonrasında temiz ve tozsuz bir havlu ile telefonu kurulamanız gerekir. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar nazik hareketlerle kurulayınız.

Parçaları Ayırın

Kuru bir havluda telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve diğer aparatları bekletin.

Temizleme Çubuğu Kullanın

Kurulama işleminin daha iyi olması için temizleme çubuklarından yararlanabilirsiniz. Sıvı teması sonrasında ayırdığınız telefon parçalarını pamuk ile kuruladıktan sonra temizleme çubuğu kullanın.

Pirinç Kullanın

Pirinç tanecikleri telefon içerisinde yer alan suyu emecektir. Pirinç yöntemini uygularken telefonun hava almamasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun için vakumlu poşetten destek alabilirsiniz. Telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Şarj Cihazı

Kurulama işlemini tamamladıktan sonra telefonunuzu şarja takın ve %100 şarj olmasını sağlayın. Tam şarjda ortaya çıkabilecek sorunlar daha alt seviyeye indirilecektir. Şarj işlemi bittikten sonra telefonunuzu açmayı deneyebilirsiniz. Telefon su alması durumunda gerekli bu işlemleri tamamlarsanız yüksek ihtimalle cihazınızı kurtarabilirsiniz. Yine de bu yöntemin tamamen çözüm olmadığını sizlere söylemek istiyoruz. Bu yöntemleri uygulayarak telefonu kurutma işlemini yapabilir ve cihazınızın yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir