Tesla Model X’de Teknik Açık Çıktı!

Tesla Model X’de Teknik Açık Çıktı!

Tesla Model X’de Teknik Açık Çıktı!

Yazılımsal Hata

Tesla Model X’de bugün çok ciddi bir güvenlik hatası keşfedildi.

Tesla şirketinin en gelişmiş otomobillerinden biri olan Tesla Model X aracı son dakika olarak geçilen bluetooth bağlantısı ile çalınma haberi ile sosyal medyada oldukça fazla konuşuldu. Geçtiğimiz günlerde hisseleri rekor kıran Tesla şirketi, bugüne kadar kablosuz yazılımlar ile oldukça fazla seviliyordu. Otomobillerdeki tüm sorunları gideren ve yeni ek özellikler getiren kodları otomatik olarak otomobillere dağıtan sistem, geçtiğimiz günlerde ne kadar büyük bir güvenlik açığına sahip olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nde görev yapan güvenlik araştırmacısı Lennert Wouters, Tesla şirketinin Model X otomobilini üç dakikadan daha kısa bir zaman zarfında çalmayı başardı. Hatta bu çalma işlemimini yaparken görevlinin aracı ele geçirmesi için çok pahalı ekipmanlara da ihtiyacı olmadı.

Güvenlik araştırmacısı olan Lennert Wouters, Tesla Model X otomobillerde ve bu araçlarda ki Key Fob anahtarında bir teknik sorun keşfetti. Araştırmacı görevli, bu açıklar sayesinde aracın kimlik numarasını öğrenen ve aracın sahibinin anahtarına yaklaşık 6 metre yaklaşmayı başaran kişilerin Model X’i kolayca ele geçirebileceğini belirtti.

Aracı ele geçirmek için elde bulunması gereken tek harici donanım ise, yaklaşık 250 dolarlık cüzi bir fiyat etiketine sahip basit bir Bluetooth bağlantılı elektronik bir cihazdı. Çantaya kolaylıkla sığabilen bu cihaz telefondan dakolayca kontrol edilebiliyordu. Tüm bu şartlar karşılandığında ise bluetooth cihazı, sadece 80 saniye içinde Tesla Model X aracının kilidini açan radyo kodunu çalmaya yetiyordu.

Herhangi bir olası hırsızlık girişiminde bu işlemlerle Tesla Model X’le bağlantı kurmayı başardığında iki yada üç dakikalık uğraş sonucunda kendi bluetooth cihazını Tesla Model X’le eşleştirebiliyordu. Daha sonrasında ise hırsızın yapması gereken tek şey araca binip kaçmak olacaktı. Araştırmacı Lennert Wouters, Tesla Model X’in nasıl çalınacağını gösteren bir video da hazırladı ve Youtube’da paylaştı.

Dilerseniz ”32 Yıllık Mario Oyunu 156 Bin Dolara Satıldı!” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!

 

 


7 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir