Tik Tok’da Kaçakçılık Şebekesinin Reklamı Verildi!

Tik Tok’da Kaçakçılık Şebekesinin Reklamı Verildi!

Tik Tok’da Kaçakçılık Şebekesinin Reklamı Verildi!

TikTok uygulaması dünya çapında en çok indirilen uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 16-25 yaş arası gençlerin uğrak yeri olarak biliniyor. Tiktok’da, kullanıcılar geçtiğimiz günlerde ilginç bir olaya şahit oldu. Tespit edilen bulgulara göre Suriye’den Lübnan’a insan kaçakçılığı yapan bir örgüt platformda reklam yayınladı.

Üstelik bu şebeke birde fiyat listesi açıkladı. 1072 TL’den başlayan fiyatlarla hizmet verdiklerini söyleyen şebeke herkeste şaşkınlık yarattı. Bu olay tüm sosyal medya platformlarında gündeme oturdu. Uygulamanın bu tür reklamlara yer vermesi, reklamların incelenmediğini ve otomatik olarak yayınlandığını gözler önüne seriyor. Durumun tespit edilmesinden sonra yetkililer harekete geçti ve ilgili reklam yayından kaldırıldı.

Şebekenin reklamı yetkililere bildirildikten sonra hemen kaldırıldı ancak şebekeye dair tüm detaylar ve fiyatlar farklı hesaplar ile paylaşılmaya devam etti. Suriye’den Lübnan’a insan kaçakçılığı yapan örgütün farklı bölgeler için farklı fiyatlandırmalar yaptığı da ortaya çıktı.

Amaçları Ne?

Suriye bölgesinde yaklaşık 10 senedir devam eden bir iç savaş var. Bu sebeple milyonlarca Suriyeli vatandaş farklı ülkelere taşınmak zorunda kaldı. Ancak bazıları maddi yetersizlikten dolayı kaçamıyor. Bunu fırsat bilen gruplar insan kaçakçılığı yapmaya başladı ve bu gruplar belirli bir para karşılığında Lübnan gibi daha güvenli yerlere Suriyeli vatandaşların giriş yapmasına olanak sağlanıyordu..

TikTok uygulamasında yapılan bu yasa dışı reklamın amacı da, farklı bölgelerden alınan Suriyeli vatandaşların Lübnan’a gitmesini sağlamak. Kaçakçılık şebekesi, Suriyelilerin lüks olarak söylenebilecek arabalarla istediği yere götürüldüğünü gösteren bir video ile beraber , farklı bölgelere göre yapılan fiyatlandırma listesini de paylaşmış oldu. Bu reklam birçok kişi tarafından büyük tepki aldı. TikTok yetkililerinden ise konu hakkında her hangi bir açıklama gelmedi.


4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir