Türk Telekom SEBA Teknolojisini Gerçek Kullanıcılarla Test Eden İlk Şirket Oldu

Türk Telekom SEBA Teknolojisini Gerçek Kullanıcılarla Test Eden İlk Şirket Oldu

Türk Telekom SEBA Teknolojisini Gerçek Kullanıcılarla Test Eden İlk Şirket Oldu

Türk Telekom şirketi geçtiğimiz haftalarda e-PİN teknolojisi ile dünya basınının gündemine oturmuştu. Başarılı şirket çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre şirket, açık kaynaklı bir teknoloji olan SEBA’yı gerçek kullanıcılar ile test eden ilk şirket oldu. Bu işlem dünya çapında daha önce hiç yapılmamıştı. SEBA teknolojisinin yeni operatör hizmetlerinin hayata geçirilmesini hızlandıracağı söyleniyor.

SEBA teknolojisi, Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi anlamına geliyor. Bu teknoloji şebeke stratejilerinde stratejik bir öneme sahip diyebiliriz. Bunu dünyada ilk deneyen şirket de Türk Telekom oldu. Yetkililerden gelen açıklamalara göre Türk Telekom şirketi, iştirakleri Argela ve Netsia ile beraber üzerinde çalışmalar yaptığı SEBA teknolojisini ilk kez canlı sahada IPTV, internet ve ses servisleri ile deneyimledi

Bu teknoloji yaklaşık bir senedir ülkemizin 2 ilinde test ediniliyordu. Bu test için gerçek müşteriler kullanıldı ve artık resmi bir şekilde hizmet vermeye başladı .Dünyanın en ünlü teknoloji şirketleri ile beraber, yönetiminde ülkemizden sadece Türk Telekom’un yer aldığı global bir organizasyon olan Open Networking Foundation da bu şekilde SEBA teknolojisinin sonucunu gerçek bir deneyim ile ilk kez görmüş oldu.

Yetkililerden gelen bilgilere göre SEBA teknolojisi, yazılım tabanlı bulut bilişim teknolojileri ile birlikte telekom operatörlerinin sanal sunucuları üstünde çalışıyor. Bunun yanında donanım alt yapı maliyetini düşürüp kaynak tasarrufu sağlıyor. Open Networking Foundation şirketinin çatısı altında dünyanın en ünlü teknoloji devlerinin mimari, kodlama, test gibi alanlardaki ortak katılım ile başlayan SEBA teknolojisi, Türk Telekom bünyesinde bulunan Netsia ve Argela ekiplerinin geliştirmeleriyle dünyada ilk kez gerçek kullanıcılar ile sahada deneyimlenmiş oldu. Türk Telekom şirketi son zamanlarda teknoloji alanında oldukça başarılı adımlar atıyor.

Dilerseniz ”Whatsapp Sohbet Geçmişi Telegram’a Nasıl Aktarılır” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir