Turkcell Bip’den Çok Konuşulacak Patent

Turkcell Bip’den Çok Konuşulacak Patent

Turkcell Bip’den Çok Konuşulacak Patent

Bildiğiniz gibi Whatsapp uygulamasının kullanıcı verilerine yönelik izlediği politikalar dünya basınının gündemine oturmuştu. Durum böyle olanca yüz milyonlarca insan alternatif mesajlaşma uygulaması arayışına girdi. Whatsapp ile aynı özelliklere sahip, kullanışlı, pratik ve hızlı birçok uygulama mevcut. Bunların başlıcaları; signal, telegram ve ülkemizde hizmet veren Bip olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Türkiye’de yerli olması nedeni ile Bip uygulaması büyük ilgi gördü.

Bip uygulaması Whatsapp’ı aratmayacak şekilde gelişmiş bir sistem diyebiliriz. Download rekoru kıran uygulama adeta ilgi odağı oldu. Ancak gelen son haberler kullanıcıların kafasında soru işareti oluşturdu. İddialara göre Bip uygulaması kullanıcıların yazışmalarını analiz edecek ve duygu durumunu öğrenecek. Elde ettiği sonuçlara göre de müzik önerisinde bulunacak. Bu oldukça ilgi çekici bir durum. Fakat yazışmaların analiz edilmesi kısmı kullanıcılar da şüphe oluşturdu.

Whatsapp uygulamasının kullanıcı verilerine yönelik izlediği politika daha çok taze diyebiliriz. Tam da bunun üstüne Turkcell Bip’den böyle bir haber gelmesi geri çekilmelere neden oldu. Bip yetkililerinden konu hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Ancak sosyal medya da tartışma konusu oldu.

Diğer alternatiflerden olan Telegram ve Signal ise popülerliğini ve kullanıcı potansiyelini arttırmaya devam ediyor. Özellikle Signal uygulaması peş peşe güncellemeler yayınladı. Telegram ise kullanıcı sayısını ikiye katladı. Yerli uygulamalardan Bip’de ise küçük çaplı geri çekilmeler mevcut.

Kullanıcı verileri ve gizliliğinin günümüzde çok ciddi cezaları bulunuyor. Bu nedenle tüm şirketler gizliliğe büyük önem veriyor. Özellikle mobil mağazalar artık bu konuda çok daha fazla bilinçli davranıyor. Örneğin Applestore mağazası artık uygulama sahiplerinin hangi bilgileri istediğini açık bir şekilde yayınlıyor. Bu da kullanıcıların uygulama detaylarını çok daha net bir şekilde görmesini ve ona göre hareket etmesini sağlıyor.

Dilerseniz ”Çocuklarınıza Destek Olacak Mobil Uygulamalar” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir