Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda Türkiye’de DNS servisleri nasıl kullanılır? Hangi uygulamalar gereklidir? Sorularının cevaplayacağız.

Bazı yasaklı internet siteleri ülkemizde halen aynı durumda. Bu nedenle bu sitelere giriş yapmak isteyen kişiler bu sitelerin ana sayfasında uyarı yazısıyla karşılaşmaktadır. Bu siteler genelde zararlı içerikler barındırdığı için yasaklanmıştır. Fakat bazı siteler zararlı içerikler barındırmasa da belli nedenlerden dolayı da yasaklanabiliyor. Buna örnek olarak Wikipedi’yı verebiliriz. İnternet ansiklopedisi olarak adlandırılan Wikipedia bir dönem ülkemizde yasaklanmıştı. Bu yasak belli bir süre kalksa da özellikle ödevleri olan kullanıcılar aradıklarını Wikipedia’da bulabildikleri için ortada kalmıştır. Daha sonra da belli başlı alternatifler geliştirseler de Wikipedia’nın eksikliği hep belli oluyordu.

Wikipedia’nın yanı sıra belli başlı ülkeler buna bizim ülkemizde dahil ülkelerindeki yaşanan olumsuz bir durumdan vatandaşları etkilenmesin diye Facebook, Twitter, Youtube gibi büyük mecralı sosyal medya platformlarına erişim yasağı da getirebiliyor. Bu ya aylarca ya da günlerce sürebiliyor. Sürekli bu tür platformlarda takılan birisi için bu tür yasaklar zor gelebiliyor.

Erişimi Yasak Sitelere Girmek İçin DNS Nasıl Değiştirilir?

İşte bu sorunlardan kolay bir şekilde kurtulmak için DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor ülkemizde çoğu DNS servisi yasaklandığı için DNS ayarlarını değiştirmek için bazı programlar denemek gerekiyor. O programlara erişmek çok kolay olup denendiği zaman türlü yaptırımlarla karşılaşma gibi bir sorun da bulunmuyor.

Bu programları bilmeden önce DNS’nin ne olduğunu bilmemiz gerek. Her internet sitesinin zararlı da olsa zararsız da olsa bir IP adresi vardır. Bu IP adreslerinin de belli başlı numaraları vardır. Bu numaralar bize DNS servisi kodlayarak bizleri karmaşık sayı örüntülerinden kurtarmaktadır. Bir siteye giriş yaptığınızda tarayıcı öncelikle DNS servisine ulaşmaktadır. Eğer servis bir siteye giriş yapmak için izin vermiyorsa IP adresi bu site için engellenmiş demektir. Türkiye’de birçok yasaklı site olduğundan dolayı sürekli olarak DNS servisi değiştirilmektedir.

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek cihazlara göre farklılık göstermektedir. Telefonlarda bağlandığınız “Wifi” simgesine tıkladıktan sonra çıkan alanda DNS’yi kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Windows için ise sağ alt köşede bulunan ağ simgesine tıkladıktan sonra çıkan Ağ ve İnternet ayarlarında yer alan Bağdaştırıcı Seçenekleri Değiştir sekmesinden DNS değiştirebilirsiniz.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir