Turksat 5A Uydusu Başarılı Bir Şekilde Yörüngeye Yerleştirildi

Turksat 5A Uydusu Başarılı Bir Şekilde Yörüngeye Yerleştirildi

Turksat 5A Uydusu Başarılı Bir Şekilde Yörüngeye Yerleştirildi

SpaceX’den Başarılı İşlem

SpaceX tarafından fırlatılan Turksat 5A uydusu başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirildi.

Ülkemizde Airbus ortaklığı ile geliştirilen haberleşme uydusu TURKSAT 5A, Elon Musk’ın şirketi olan SpaeceX tarafından Falcon 9 Block 5 roketiyle başarılı bir şekilde uzaya gönderildi. TURKSAT 5A uydusu ile Türkiye uzay ve havacılık alanında büyük bir atılım yaptı. Uydu şuan tamamen planlara uygun bir şekilde hareket ediyor.

3,5 tonluk uyduyu uzaya gönderen Falcon 9 roketi herhangi bir problem yaşamadan denizde bulunana drone gemsi Just Read the Instruction’a indi. Fırlatılma anına ait görüntüler aşağıda yer almaktadır.

Fırlatılma Anı

SpaceX şirketi, fırlatma gerçekleşmeden önce Twitter’dan yaptığı paylaşımda havanın yüzde 70 olumlu görüldüğünü söylemişti. Bu olumlu havaya rağmen 45 dakikalık bir gecikme yaşayan fırlatma görevi, Türkiye saatiyle 5.15’te başlayabildi. Bu başarılı fırlatma görevi, SpaceX şirketinin 2021 senesindeki ilk görevi olacak. Ek olarakbu görev, 2021 yılının ilk yörüngeye yerleştirme görevi olarak da dikkat çekiyor.

 

Turksat 5A görevinde kullanılan Falcon 9 roketinin drone gemisine iniş anına ulaşamıyorsanız, buraya tıklayarak bahsi geçen videoya izleyebilirsiniz.

Dün, fırlatma işlemi gerçekleşmeden önce, uzun zazmandır geliştirilen ve Türkiye’ye onlarca yıl hizmet vermesi düşünülen TURKSAT 5A ile ilgili açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 2021 senesinin ikinci çeyreğinde hizmete başlayacağını söyledi. TURKSAT 5A uydusunun ülkemizin beşinci uydusu olacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, bu uydunun 30 sene boyunca hizmet vereceğini ve ülkemizi uzayda daha güçlü bir konuma getireceğini söyledi.

SpaceX şirketi tarafından tüm fırlatma işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi yüzleri güldürdü. Türkiye’nin uzayda ki konumunu daha da yükseltecek olan TURKSAT 5A uydusu birkaç ay sonra hizmete başlıyor.

Dilerseniz ”Flaş Haber: Papara Google Play’den Kaldırıldı!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir