Uber Türkiye’ye Geri Dönüyor?

Uber Türkiye’ye Geri Dönüyor?

Uber Türkiye’ye Geri Dönüyor?

Karar Çıktı

Yoğun tepkiler alan ve Türkiye’den çekilen Uber tekrar geri dönüyor.

Uber geçtiğimiz senelerde ülkemizde faaliyetlerine başladı. Taksiciler tarafından yoğun tepkiler alan şirket birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. En son Türkiye’den çekilme kararı alan şirket İstinaf Mahkemesi tarafından verilen karar ile tekrar geri dönüyor.

Mahkeme, Uber’in Türkiye’de faaliyet göstermeye devam edebileceği yönünde karar verdi. Bunun üzerine İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu Uber’e karşı hukuk mücadelelerinin devam edeceğini belirtti. Alınan bu karardan sonra tüm taksici esnafı ayağa kalktı. Pek çok tartışmayı da beraberinde getiren bu karardan sonra  İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, haklarını arayacaklarını söyledi.

Sputnik Türkiye’ye çeşitli açıklamalarda bulunan  başkan Aksu, “Önceki yıllarda ki gibi eylem yapmayacağız. Hukuk yoluna başvuracağız ve sadece hukuk alanında haklarımızı arayacağız” ifadelerini kullandı. Aksu yaptığı açıklama da yeni kararla sadece T plakalı ticari araçların uygulamayı indirerek Uber taşımacılığı yapılabileceğini ifade etti.

Sputnik Türkiye Aksunun bu açıklamasından Uber’i yalnızca T plakalı ticari taksiler kullanabilecekse bu sistemin varlığına neden karşı çıktıklarıyla ilgili soru yöneltti. Aksu bu soruya “Yurt dışı menşeili bu şirketin çalışmaması, milli ve yerli olması lazım” şeklinde cevap verdi.

İstinaf Mahkemesi’nin verdiği bu kararı değerlendiren bir Uber Global sözcüsü ise durumla ilgili olarak, “Türkiye’ye gerçekten inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf Mahkemesi, Uber Taksi ile hizmetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için çok mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’da bulunan tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Uber’in sistemde her hangi bir değişiklik yapıp yapmayacağına dair ise net bir bilgi yok. Fakat mahkemenin verdiği bu karara sevinen bir çok girişimci de oldu. Uber uygulaması artık Türkiye’de tüm faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde devam edebilecek.

Dilerseniz ”MSI, Bilgisayarlarda Büyük İndirim Yaptı” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir