Virgin Galactic’den Fiyasko!

Virgin Galactic’den Fiyasko!

Virgin Galactic’den Fiyasko!

Motorunu Çalıştıramadılar

Virgin Galactic’in uzay turizmi için tasarladığı aracın motoru çalışmadı.

En yakın sürede uzay turizmini başlatmayı planlayan Virgin Galactic şirketi, bu amacına ulaşmak için gereken en büyük yapı taşlarından birisi üzerinde çalışmalara devam ediyor. O da tabi ki şirketin SpaceShipTwo aracının kısa uzay turizmi için kullanacağı VSS Unity aracı olarak karşımıza çıkmakta.

Virgin Galactic şirketi, VSS Unity mekiğinin süzme denemesini geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirmişti. SpaceShipTwo aracına birleşik bir vaziyette havalanan VSS Unity, 50 bin fit yüksekliğe ulaştırıldı ve ardından SpaceShipTwo aracıyla sistem bağlantısı kesilmişti. Araç, gayet başarılı bir şekilde süzülerek uçuş merkezine iniş yaptı.

Virgin Galactic şirketinin VSS Unity’le yaptığı yeni uçuş denemesi dün gerçekleştirildi. Amerikanın New Mexico eyaletindeki Spaceport America tesisinden kalkış yapan SpaceShipTwo tabanlı VMS Eve ve VSS Unity aracı, üçüncü kez yörünge altı denemesine giriyordu. Bu test, aracın neredeyse iki senedir yapacağı ilk motorlu uçuşu olacaktı.

Ortasında VSS Unity’nin bulunduğu VMS Eve mekiği başarılı bir şekilde uçuş yaptı. Araç, VSS Unity’yi olması gereken sürede 50 bin fit yüksekliğe çıkardı. Ancak VSS Unity’in bu irtifada bırakılması planlanırken aracın roket motorunda problem çıktı ve motor çalıştırılamadı. Dolayısıyla test tam bir fiyaskoyla sonuçlandı.

Virgin Galactic şirketinin CEO’su tarafından yapılan açıklamada VSS Unity’nin taşıyıcı araçtan ayrılmasının ardından motor ve araç içindeki bilgisayar sistemlerinin bağlantısının koptuğu belirtildi. Buna ek olarak Spaceport America’da hazır bulunan birkaç motor sisteminin de olduğu aktarıldı.

Virgin Galactic şirketi, VSS Unity’yle birlikte önümüzdeki sene kadar erken bir sürede 6 uzay turistini yörünge altına çıkarmayı düşünüyor. Şirketin aracına binip yörünge altına gitmek isteyen kişi sayısıysa 500’ü geçti. Yörünge altına yapılacak uçuşların kişi başı maliyeti ise 250 bin dolar olarak belirtildi.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir