WhatsApp’ ın Çıkardığı Yeni Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp’ ın Çıkardığı Yeni Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp’ ın Çıkardığı Yeni Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp 04 Ocak 2021 tarihinde hataya geçireceği yeni sözleşmesinden bahsederek kullanıcıları tarafından büyük tepki çekti.

WhatsApp uygulaması 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni gizlilik sözleşmesini açıkladı. Şirketin yaptığı açıklama göre WhatsApp’ ın bundan sonra Facebook ile bağlantılı olacağına ve verilerin alışverişinde kolaylık sağlayacağını duyurdu. Ancak bu sözleşmeyi kabul etmeyecek kişiler 8 Şubat 2021’ den sonra kullanacaklar.

WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kişiler bu yeni sözleşmeyi kabul etmek zorundadır. Çünkü şirket tarafından alternatif bir olanak sunulmadı. Aynı zamanda AB vatandaşları WhatsApp’ ın yeni sözleşmesinden faydalanmayacak ve kullanmaya devam edecektir. Bu da oldukça tepki gören diğer bir konudur.

WhatsApp Güncellemesinde İçerikler Neler Olacak?

 • Mesajlar
 • Hesap Bilgileri
 • Durum Bilgisi
 • Bağlantılar
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
 • Çerezler
 • Konu Bilgileri
 • İşlem ve Ödeme Verileri
 • Yan Hizmetler
 • Kurumsal Etkileşimler
 • Üçüncü Taraf Hizmetleri
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları
 • Kullanıcı Şikayetleri
 • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler
 • Facebook Şirketi Hakkındaki İletişimler
 • Toplanan verilerin Nasıl Kullanılacağı
 • WhatsApp’ taki İşletmeler

Geçtiğimiz gün WhatsApp’ ın öne sürdüğü sözleşme nedeni ile kullanıcılar birer birer uygulamayı silmeye başladı. Sözleşmeye göre kullanıcıdan izinsiz 3. kişi şahıslar ile bilgilerin paylaşılması söz konusudur.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Maddeleri Nelerdir?

 • Hizmetlerimizin ya da onların hizmetlerinin nasıl olduğunu anlamak,
 • Dağıtım sistemlerinin ve alt yapısının iyileştirilmesine yardımcı olmak,
 • Facebook şirketi ürünleri genelinde güvenliği, emniyeti ve bütünlüğü artırmak,
 • Onların hizmetlerini ve sizin kullanma deneyiminizi iyileştirmek,
 • WhatsApp deneyimlerimizi Facebook şirketi ürünleri ile birleştirmemizi sağlayan entegrasyonları sağlamak,
 • Portal gibi diğer Facebook şirketi ürünler üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak,
 • Facebook şirketi ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,
 • Özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek
 • Satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak,

Facebook’ un kullanım oranının azalması ile popülaritesinde de düşüş görülmüştür. WhatsApp ve diğer grup şirketleri kullanıcılarına sağladığı verileri pazarlayarak sosyal medya devi şu açıklamayı yaptı:

“Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

WhatsApp Neden Sözleşme İstiyor?

WhatsApp uygulaması 04 Ocak tarihinde Gizlilik İlkesini güncelleyerek kullanıcılarına yeni bir sözleşme sundu. Bu sözleşmede kişisel bilgilerin Facebook ile paylaşılmasını içeren koşulların kabulü için 8 Şubat’a kadar zaman verdi. Bu tarihten sonra WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kişiler uygulamayı kullanamayacaktır. Aynı zamanda bu gizlilik sözleşmesini AB ülkeleri kapsamamasını vurgulayan şirket çok fazla tepkiye maruz kaldı. Türkiye de WhatsApp kullanımına devam edecek kullanıcılar bu tarihe kadar onay izni vermelidir.

Kişisel verilerin kullanımında büyük endişelere neden olan WhatsApp’ ın yeni sözleşmesi kullanıcıları tarafından büyük tepki çekti. Kısa süre içerisinde çok sayıda WhatsApp kullanıcısı başka uygulamalara yöneldi. WhatsApp uygulamasının kullanıcılarına zorla sunduğu onay sözleşmesinde uzmanlar önemli açıklamalar yaptı. Bunlardan en dikkat çeken açıklama telefon rehberine erişerek insanların sosyal çevresinin saptanması, konum bilgisinin diğer uygulamalar ile paylaşılması ve kişisel belgeler ile görüntülerin işlenerek uzun süre saklanmasıdır.

WhatsApp kullanıcıları bugünden itibaren uygulamayı silerek yerine alternatif uygulamaları indirmeye başladı. Yüksek oranda indirilen Telegram diğer uygulamalara göre daha fazla ön plandadır. Ancak uzmanların görüşüne göre Telegram’ ın güvensiz olduğu ve Türklerin BİP uygulamasını kullanmasını tavsiye etmiştir. Bu tavsiyelere uyan kişiler BİP uygulamasını indirerek güvenilir bir şekilde hayatını sürdürüyor. Bu doğrultuda kullanılabilir alternatif uygulamalar araştırılarak WhatsApp’ ın yerini aldı.

Alternatif Uygulamalar Nedir? ve Güvenilir Midir?

WhatsApp’ ın gizlilik sözleşmesini dayatması ile çoğu kullanıcı alternatif uygulamaları araştırmaya başladı. Bu doğrultuda BİP, Telegram ve Signal uygulamaları ön plana çıkıyor. Bu uygulamalar arasında en az verilere erişen Signal’ dir. Bu doğrultuda aşağıdaki tabloyu inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uygulamaların Güvenirliliği

Türkiye de en çok indirilen uygulamaların başında Telegram geliyor. İkinci sırada Signal bulunurken, üçüncü sırada Viber geliyor. Aynı zamanda bazı kullanıcılar ProntonChat ve Threema kullanmaya başladı. Yerli mesajlaşma uygulamamız olan Dedi ve BİP’ te hızlı bir şekilde liste de zirvede denilebilir. BİP son 24 saatte 1.3 milyon kişi tarafından indirildi. WhatsApp yeni sözleşmesi ve gizlilik sözleşmesi ile çoğu milyonlarca kişi tarafından silindi.

AB’ de Vatandaşlarına İstisna! Dünya Tepkili!

WhatsApp yeni sözleşmesinde AB vatandaşlarını dışında tutmaktadır. Bu kişilerin kullanıma yeni sözleşme sunulmadan devam etmesi Dünya’ nın her ülkesinden tepkiye sebep oldu. Yeni sözleşmede mobil ağ bilgileri, batarya seviyesi, konum, IP adresi gibi önemli ve gizli olması gereken bilgileri kaydedecek olması ile birçok kişi WhatsApp uygulamasını terk etti.

SpaceX ve Tesla şirket yöneticisi olan Elon Musk, Twitter hesabından kişilere ‘’Signal’’ adlı uygulamanın kullanılmasını tavsiye etti. Dünya çapında yaklaşık 2.5 milyar kullanıcıya hizmet veren Signal en yaygın mesajlaşma aracıdır. WhatsApp 2014 senesinde 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alındı. Bu nedenle birçok gizlilik ihlaline sebep olmuştur. Facebook yönetimi verileri bir araya toplama kararı aldı. Ardından 2018 tarihinden gizlilik ihlali suçlaması ile görevinden istifa etmişti.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Hindistan’ dan Tepki!

WhatsApp uygulamasının en fazla kullanıcısı olan ülke Hindistan’ dır. Yeni gizlilik politikasına ülke de büyük tepkiler verildi. Ayrıca kullanıcılar AB vatandaşlarının istisnai olmasından oldukça rahatsız duyduğunu vurguladı. WhatsApp uygulamasında kullanılacak mesajlar, hesap bilgileri, müşteri desteği, kayıt bilgileri, kullanım bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, çerezler, durum bilgisi, bağlantılar, diğer işlemler ve üçüncü kişi taraftan sağlanan bilgiler yer almaktadır. WhatsApp uygulaması elde ettiği bilgileri; emniyet, güvenlik, hizmetler ve bütünlük Facebook şirketi hakkında kurumsal iletişimler ve iletişimler için kullanılacaktır.

WhatsApp Ya Kabul Et! Ya Da Terk Et Dedi!

WhatsApp uygulaması kullanıcılarına yeni gizlilik sözleşmesi sunarak ‘’Ya kabul et ya da terk et’’ dedi. Uygulamayı kullanmaya devam edecek kişilerin en çok merak ettiği konu WhatsApp bizim verilerimizi ne yapacak? sorusu oldu. WhatsApp yeni sözleşmesinde veri paylaşımını üçüncü şahıslara sunacağını söylediğinde kullanıcıları tedirgin oldu. Şart sunan WhatsApp sözleşmeyi kabul etmeyen kişilerin 8 Şubattan sonra kullanamayacağını belirtti. Bu süreye kadar kişilerin düşünmesi ve karar vermesini bekliyor.

Facebook’ ta ikamet ettiğiniz yer, eğitim durumunuz ve lokasyon bilgileriniz uygulama tarafından kayıt altına alınarak size uygun reklamlar sunmaktaydı. Ayrıca Facebook siz bilgilerinizi paylaşmadıkça erişemiyordu. Bu nedenle en güvenilir ve en sevilen uygulama olan Facebook son zamanlarda kullanımının düşmesi ile WhatsApp ile tüm verileri bir araya toplama kararı aldı. Ancak kullanıcılarına zorlayıcı ve dayatıcı ilkeler sunarak sayısız ülkeden tepki çekti. İnsanlar WhatsApp yerine diğer alternatif uygulamalara yönlendi. Çünkü WhatsApp’ ın sunduğu sözleşmeyi kabul etmeyecek kişiler ayın 8’ ine kadar beklemek yerine direk Telegram, Signal ve BİP’ i indirdi.

Yerli uygulamamız olan BİP ve Dedi uygulamasını öneren Türk uzmanlar gizlilik güvenliğini vurguluyor. Hiçbir vatandaşın mağduriyet yaşamaması için önerilen iki çeşit yerli mesajlaşma ve görüşme uygulaması kullanılabilir. WhatsApp sunduğu sözleşme ile çok fazla kullanıcıyı kaybetti. İnsanlar başta Telegram olmak üzere diğer alternatif uygulamalara yöneldi. Siz de WhatsApp’ ın zorbalık ile sunmuş olduğu sözleşmeyi kabul etmeyi düşünmüyorsanız alternatif uygulamaları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda WhatsApp sözleşmesini kabul ederek yaşamına devam eden kişilerin sözleşmeden cayma imkânı olmayacak. Bu verileri göz önüne alarak 8 Şubat’ a kadar vaktiniz var. Bu tarihten sonra WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar uygulamaya giriş yapamayacak.


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir