Whatsapp’tan Apple’a Protesto

Whatsapp’tan Apple’a Protesto

Whatsapp’tan Apple’a Protesto

Haksız Rekabet!

Whatsapp, Apple şirketinin yeni gizlilik politikasını protesto ediyor.

Apple şirketi, geçtiğimiz haftalarda App Store üzerindeki gizlilik gereksinimleri üzerinde bir takım değişiklikler yaptı. Yapılan bu değişiklikte artık geliştiricilerin App Store üzerinde indirmek için açtığı uygulamaların ne tür veriler topladığını paylaşması lazım. WhatsApp ise bu karara büyük tepki gösterdi. Protestonun nedeniyse gizlilik gereksinimlerinin haksız rekabete yol açması olarak belirtildi.

Dünya çapında en çok kullanılan anlık mesajlaşma platformu WhatsApp hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullananların fazlasıyla sevdiği ve kullandığı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Hem web sürümü hem de mobil sürüm için sürekli olarak geliştirilen WhatsApp uygulaması, aynı zamanda gizlilik ve güvenlik politikalarını da zaman zaman güncelliyor. Geçtiğimiz haftalarda ise gizlilik politikasında değişkenlik yapacağı açıklanan WhatsApp, bugün farklı bir konuyla daha haber oldu.

Apple şirketi, geçtiğimiz haftalarda App Store’un gizlilik politikalarında bazı değişiklik yaptı. Bu değişiklik, mağaza üzerinde yayınlanan tüm sistemlerin kullanıcılara karşı daha açık ve net olmasını şart koşuyor. Artık App Store üzerinde sunulan tüm uygulamalar, hangi kullanıcı verilerini toplayacaklarını ve bunları nasıl kullanacaklarını net bir şekilde belirtmek zorunda kalacak. Kullanıcılar için oldukça akıllıca olarak görülebilecek olan bu durum, WhatsApp uygulamasının pek hoşuna gitmemiş gibi gözüküyor.

Facebook’un da sahibi olduğu WhatsApp, Apple şirketinin App Store üzerinde yaptığı bu değişikliğin rekabete karşı olumsuz bir durum oluşturduğunu ve haksız rekabete neden olacağını açıkladı. Şirket, iPhone modellerinin hepsinde varsayılan olarak yüklü bir şekilde sunulan ve App Store üzerinden indirilmesine gerek kalmayan iMessage uygulamasının da hangi verileri toplayacağının açıklanması gerektiğini belirtti. Bunun yanında WhatsApp uygulaması, kullanıcıların WhatsApp ile iMessage arasında bazı karşılaştırmalar yapabilmesi gerektiğini belirtti.


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir