Windows’un 3 Yıllık Sorunu Küçük Bir Dosya İle Çözüldü

Windows’un 3 Yıllık Sorunu Küçük Bir Dosya İle Çözüldü

Windows’un 3 Yıllık Sorunu Küçük Bir Dosya İle Çözüldü

Kaynağı Bulundu

Bir yazılım mühendisi Windows’un 3 senelik sorununa çözüm buldu.

Yazılım uzmanı, sorunun yalnızca 1 byte’lık ufak bir dosyayla çözülmesini sağladı ve çözümü kullanıcılarla paylaştı. Bir Windows kullanıcısı iseniz ve bilgisayarınıza herhangi bir kontrolcü bağlandığında cihazınızı uyku moduna alamıyorsanız meraklanmanıza gerek yok; bu problem aslında 3 yıldan beri kullanıcılar tarafından paylaşılıyordu. Ancak bu zamana kadar sorunun kaynağı tam olarak bilinmiyordu.

Kanada’da yaşamakta olan Dimitry Safonov isimli bir yazılım uzmanı bu sorunun üstesinden geldi. Dimitry, bu hatayla Microsoft Flight Simulator oynadığı zaman karşılaştı. Logitech uçuş kontrolcüsünü bilgisayarına bağlayan Dmitry, oyundan çıkış yaptıktan sonra bilgisayarını uyku moduna geçiremedi.

Yazılım uzmanının bilgisayarıysa birkaç dakikanın ardından otomatik bir şekilde uyku moduna geçmek üzere programlanmıştı. Bu ilginç hatayla karşılaşan Dmitry, problemi çözmek için bir takım çalışmalarına başladı. Sorunun daha önce pek çok kişi tarafından da paylaşıldığını gören yazılım uzmanı, iki gün süren test ve deneme süreçleri sonunda üç senedir çözülmeyen sorunu çözmeyi başardı.

İnternette pek çok insan bu sorunun bir şekilde NVIDIA’nın ShadowPlay’ine bağlıyordu. Cihaza eğer bir kontrolcü bağlıysa ve ShadowPlay aktif ise cihazlar uyku moduna geçmiyordu. ShadowPlay devre dışı olduğunda sorun ortadan kalkıyordu. Dmitry, bu hatayı NVIDIA’ya bildirse de kendisi de hatayla uğraşmak istedi.

Sonunda Dmitry, hatanın RAW Input tarafından kaynaklandığını tespit etti. NVIDIA’nın uygulaması, RegisterRawInputDevices sistemiyle hangi uygulamanın ön planda olduğu fark etmeden klavyeden gelen RAW olayları alıyordu. Dmitry, bu sorunun kaynağını bulmuştu fakat doğrulamak için aynı sorunu DirectInput’ta da meydana getirdi. DirectInput’ta meydana gelen bu sorun da bilgisayarın uyku moduna geçmesini engelliyordu.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir